Zdanit, či nezdanit investiční byty?

Kde brát, aby nám rozpočet v budoucích letech neklekl, bude jedno z volebních témat. A dalším budou bezesporu drahé nemovitosti a nedostupné bydlení.

Že se tato dvě témata mohou prolínat, ukázal v minulém týdnu rozhovor s viceguvernérem České národní banky Markem Morou, který podpořil vyšší zdanění investičních bytů. Tím, že by se výrazně zvýšila daň z druhých, třetích a dalších bytů, by podle něho bylo možné strmě rostoucí ceny nemovitostí zarazit.

Nákup bytů je přitom jedním z mála způsobů investování, kterým Češi - historicky posedlí vlastní cihlou - věří. A velkou část trhu bytů k pronájmu ovládají právě drobní investoři, těch institucionálních je u nás pomálu, byť se na toto zatím neorané pole začínají v poslední době vydávat developeři. To je potřeba brát také v úvahu. Drobní vlastníci by totiž velmi pravděpodobně a velmi pragmaticky přenesli tento dodatečný náklad na své nájemce, a je tedy otázkou, zda by se dostupnost bydlení vyšším zdaněním naopak ještě nesnížila. Pokud měl bankéř na mysli, že by se vyšším zdaněním mohla posílit nabídka bydlení o prázdné byty, které drží majitelé čistě pro spekulaci a nepronajímají je, to už by dávalo větší smysl.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit