Pusťte nás na ně, zvýšíme daně

Piráti objevili recept, jak si nápady na vyšší zdanění majetku u voličů před volbami pěkně „zavařit“.

Pusťte nás na ně, zvýšíme daně
Vyšší zdanění velkých bytů by zasáhlo mnoho důchodců, především vdov. Ty sice mají drahý byt, chybí jim ale hotovost. | Tomáš Novák týdeník HROT

Byla to každoroční radost, dostat od místního správce daně výzvu k zaplacení daně z registrovaného osobního vozidla, což v okrese Arlington ve státě Virginia představuje pět procent z každé stovky dolarů zůstatkové tržní hodnoty. Po zaplacení dostane člověk nálepku, bez níž nemůže jezdit, ba dokonce ani bezpečně zaparkovat, neboť policie to kontroluje.

Obdobně daň z nemovitostí je 0,9 procenta, což je ještě výhodné, neboť průměr v USA je 1,07 procenta z odhadní hodnoty, sestavované pravidelně odhadci. Ta může, ale nemusí kopírovat tržní hodnotu. Motorové čluny, jachty, ba i motocykly jsou také daněny. Jde o příjem okresu, případně municipality.

Vlastní gól

Majetkové daně historicky předcházejí daně z příjmu o pár tisíc let. I v Česku je známe od začátku státu, ostatně jedněmi z prvních gramotných lidí byli jejich výběrčí. Nápadem majetkové daně skokově zvýšit v rámci hledání zdrojů na nepodmíněný příjem si ale přesto v České pirátské straně naběhli. Není divu, že to Pirátům ze všech stran omlacují o hlavu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit