Pusťte nás na ně, zvýšíme daně

Piráti objevili recept, jak si nápady na vyšší zdanění majetku u voličů před volbami pěkně „zavařit“.

Pusťte nás na ně, zvýšíme daně
Vyšší zdanění velkých bytů by zasáhlo mnoho důchodců, především vdov. Ty sice mají drahý byt, chybí jim ale hotovost. | Tomáš Novák týdeník HROT

Byla to každoroční radost, dostat od místního správce daně výzvu k zaplacení daně z registrovaného osobního vozidla, což v okrese Arlington ve státě Virginia představuje pět procent z každé stovky dolarů zůstatkové tržní hodnoty. Po zaplacení dostane člověk nálepku, bez níž nemůže jezdit, ba dokonce ani bezpečně zaparkovat, neboť policie to kontroluje.

Obdobně daň z nemovitostí je 0,9 procenta, což je ještě výhodné, neboť průměr v USA je 1,07 procenta z odhadní hodnoty, sestavované pravidelně odhadci. Ta může, ale nemusí kopírovat tržní hodnotu. Motorové čluny, jachty, ba i motocykly jsou také daněny. Jde o příjem okresu, případně municipality.

Vlastní gól

Majetkové daně historicky předcházejí daně z příjmu o pár tisíc let. I v Česku je známe od začátku státu, ostatně jedněmi z prvních gramotných lidí byli jejich výběrčí. Nápadem majetkové daně skokově zvýšit v rámci hledání zdrojů na nepodmíněný příjem si ale přesto v České pirátské straně naběhli. Není divu, že to Pirátům ze všech stran omlacují o hlavu.

Kupříkladu formulace, že „na případné zvýšené dani z nemovitosti by 99,9 procenta domácností zaplatilo výrazně méně, než by obdrželo od státu v rámci nepodmíněného základního příjmu“ (60 tisíc korun na osobu ročně), je mírně řečeno nehodná strany, která má disproporčně vysoké procento příznivců živících se prací s daty.

Statistiky ukazují, že ne každý, kdo žije ve velkém bytě, je zároveň bohatý a může si dovolit platit podstatně vyšší daně. Průměrný počet členů domácností ve velkých městech nad 100 tisíc obyvatel byl podle ČSÚ podle sčítání lidu v roce 2011 jen 2,1 osoby a 32,5 procenta představovaly už tehdy v celé republice domácnosti singles, často seniorů (typicky vdov). Jejich počet navíc rostl nejrychleji.

Senioři, v mnoha případech právě zmiňované vdovy, žijí ve vlastních domech a bytech disproporčně často. Aktuální hodnota jejich nemovitostí ale mnohonásobně převyšuje jejich roční příjem; jsou „asset rich, cash poor“. Zvýšení daně z nemovitostí by pro ně byla rána.

Ideál vlastnictví

Neméně zajímavé jsou české poměry v případě mladších ročníků, jak je ve svých výzkumech zachycují sociologové. Jestliže Němci jsou zvyklí bydlet v nájemních bytech a řeší spíše vzestup cen nájemného, v Česku je i u mileniálů zafixován ideál vlastnického bydlení.

Podle zjištění Sociologického ústavu skoro polovina lidí ve věku 27 až 35 let ve vlastním také bydlí, ale tři čtvrtiny z nich přišly ke střeše nad hlavou díky dědictví, přenechání bytu nebo významné finanční podpoře rodičů.

Vzhledem k tomu, že dnes ve vlastním bydlí čtyři pětiny Čechů, jakákoli úvaha o zdanění majetku opravdu není dobrý nápad, jak ve volbách oslabit hlavního politického soupeře, tedy hnutí ANO s loajálními seniorskými voliči.

Piráti tvrdí, že návrhy na zvýšení daně z bytů a domů jsou jen nápady k diskusi, oficiálně s nimi ale prý strana nepočítá. Za cíl si chce vzít jen komerční nemovitosti. Ani jejich vyšší zdanění není úplně nejšťastnější nápad – snížit podněty k investicím nikdy nebylo z ekonomického hlediska prozíravé.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Jak se lepí díra po covidu
  • Judista mezi jurtami
Objednat nyní