Zavřené stadiony, nižší mzdy. Fotbal šetří

Koronavirus přerušil fotbalové soutěže v celé Evropě. A sportovní kluby kvůli finančním ztrátám začínají šetřit.

Zavřené stadiony, nižší mzdy. Fotbal šetří
Derby Slavia - Sparta | Michal Beranek / CNC / Profimedia

Z českých prvoligových mančaftů zatím na platy hráčů sáhly Jablonec a Mladá Boleslav. Boleslavští mohou během příštích šesti měsíců očekávat o pětinu nižší částky na výplatních páskách; majitel jabloneckého klubu Miroslav Pelta bližší podmínky dohody s hráči nezveřejnil. Velké kluby – Sparta, Slavia nebo Plzeň – prozatím odolávají. Šéf Viktorie Plzeň Adolf Šádek ovšem naznačuje, že se podobná úsporná opatření nejspíš nevyhnou ani předloňskému vítězi české nejvyšší fotbalové soutěže.

Ke škrtům v mzdových rozpočtech přistupují i mnohem bohatší zahraniční kluby. Například v německé Bundeslize podle deníku Bild souhlasili s 20procentním snížením mezd hráči mistrovského Bayernu Mnichov, v Borussii Dortmund se mužstvo vzdalo bonusů a v případě zrušení soutěže základní platy sníží také o pětinu. Podobné dohody ohlásily také Brémy, Schalke, Mönchengladbach, Hoffenheim nebo Leverkusen.

Nad snížením mezd uvažují také ve španělské lize, zatím je ale vše ve fázi úvah. Například hráči Barcelony na první návrh škrtů na výplatních páskách vedení nekývli. V anglické Premier League se zatím také jen jedná; podle deníku Mirror však z vedení klubů zní požadavky dokonce až na poloviční snížení platů. Bývalý šéf ligy Brian Laws podle BBC už nejlépe placené hráče soutěže vyzval, aby nyní alespoň darovali jednu měsíční výplatu klubům v nižších soutěžích, kterým hrozí ještě větší finanční potíže než těm prvoligovým.