Fotbaloví pokrytci: pro legitimizaci diktátorských blízkovýchodních režimů dělá fotbal nejvíc

Pokud bychom měli vybrat oblast, která toho v posledních letech udělala nejvíc pro legitimizaci diktátorských blízkovýchodních režimů, bezesporu by se na čelných místech ocitl sport a konkrétně kopaná

Fotbaloví pokrytci: pro legitimizaci diktátorských blízkovýchodních režimů dělá fotbal nejvíc
ilustrační foto | Shutterstock.com

Fotbaloví bafuňáři nesčetněkrát dali najevo, že pokud mají volit mezi lidskými právy a penězi, vyberou bez váhání peníze. Jen díky tomu už má nejeden evropský fotbalový velkoklub majitele původem z pouští na Arabském poloostrově. A jen díky tomu prodala FIFA Katařanům i pořadatelství největší fotbalové události, mistrovství světa.

Jako by právě akce, konaná bez velké nadsázky na stadionech s podložím z mrtvých zahraničních dělníků, dodala arabským šejkům sebevědomí. A tak jejich ambice dále rostou. Naposledy minulý týden projevil katarský fond, jenž už vlastní portugalský klub SC Braga a francouzské Paříž St. Germain, zájem o další akvizice, tentokrát na britských ostrovech. V jednání je převzetí podílů, kterých se chtějí zbavit majitelé Manchesteru United a Liverpoolu.

Patrně vůbec nejsilnější žaludek má ale vyhasínající hvězda Cristiano Ronaldo. Ten krátce po loňském šampionátu podepsal smlouvu za stovky milionů dolarů se saúdskoarabským týmem An-Nassr FC. Tím ale jeho angažmá pro Saúdy nekončí. Věhlasný CR7 má prý inkasovat dalších až 200 milionů za to, že se stane hlavní propagační tváří kandidatury saúdské středověké diktatury na konání dalšího z šampionátů.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit