Výsledek stále pozitivní. Vláda při nákupu testů do škol selhala

Největší nákup antigenních testů v historii už teď přinesl výsledek: vláda neprošla.

Výsledek stále pozitivní. Vláda při nákupu testů do škol selhala
ilustrační foto | Profimedia.cz

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) měl před pár dny namále. Jenže když premiér Andrej Babiš chystal návrhy na odvolání ministrů, v Plagově případě vzal zpátečku. Usoudil, že ho nechá až do dna dojíst bramboračku jménem testování žáků ve školách. Když to zvládne, přežije. Nákup více než 14 milionů testů pro školy je největší podobnou akcí, do jaké se kdy česká vláda pustila. Od začátku jsou s ní však problémy a Robert Plaga za ně zdaleka nemůže sám.

Všichni to vidí

Aby bylo hned od začátku jasné, oč premiéru Andreji Babišovi jde. Miluje marketing, řídí se průzkumy veřejného mínění. A děti ve školách jsou pro veřejnost v době covidu absolutně nejdůležitějším tématem. Když v závěru minulého roku vydal Median průzkum, zda by se měly otevřít spíše školy, nebo obchody s restauracemi, 75 procent dotázaných zvolilo školy. Pokud problém vláda úspěšně vyřeší, může si připsat plusové body, které ve volebním roce nutně potřebuje.

Jenže to celé nezačalo dobře. Nejprve v únoru dostalo zakázku na nákup 3,6 milionu testů na starost vnitro předsedy ČSSD Jana Hamáčka. V polovině března se objevila informace, že se o zakázku zajímá policie a antimonopolní úřad. Vnitro totiž vybralo v pořadí až čtvrtou nejvýhodnější nabídku firmy Tardigrad International Consulting za čtvrt miliardy korun. Testy šlo tedy koupit o desítky milionů levněji, společnost navíc budí podezření tím, že měla milionové dluhy a sídlí v Edinburghu na virtuální adrese. Podle informací týdeníku Hrot Jan Hamáček další nakupování testů za svůj resort odmítl, na zasedání krizového štábu měl doslova prohlásit, že se přece nenechá zavřít.

Takže znovu a lépe. Napodruhé dostala nákupy na starost Státní správa hmotných rezerv (SSHR) a resorty školství se zdravotnictvím se měly dohodnout, co vlastně chtějí nakoupit. Zakázku na pět milionů testů vyhrála společnost Masanta s jinými testy a cenou zhruba poloviční oproti předchozímu nákupu ministerstva vnitra. Jenže jak se později ukázalo, do 12. dubna podle dohody nedodala várku 3,5 milionu testů, ale jen dvou milionů a čeká ji pokuta.

Pak vláda schválila nynější balík – rámcovou objednávku na 14,4 milionu testů. A první 5,6milionovou část, která má školám vydržet do května (celých 14,4 milionu pak do konce školního roku), provázel také slušný chaos. Premiér nechal v klíčovou dobu odvolat ministra zdravotnictví Jana Blatného a první den ve funkci jeho nástupce Petr Arenberger podepsal dokument připravený Blatného týmem, který měnil pravidla nákupu. Ve specifikaci podmínek se výslovně hovořilo o testování dětí ve školách z hlenu, úst, slin, přední i zadní části nosu a také ze stolice. Rodičům dětí, kteří protestovali proti obyčejným výtěrům z nosu, to muselo znít jako výsměch.

Když si specifikaci přečetl Robert Plaga, napsal v e-mailu premiérovi Andreji Babišovi, že je z tohoto konkrétního bodu zděšen. Aby také nebyl; ví, že hraje o setrvání v úřadě a že specifikace měla být společným dílem jeho úřadu a ministerstva zdravotnictví, které ji pak oficiálně pošle k vypsání tendru na SSHR. Z následné komunikace se ukázalo, že Petr Arenberger neměl informaci, že za podmínky nákupu odpovídá jeho resort, a ještě v ten den je nechal upravit. V nové verzi už stojí, že testy mají být neinvazivní.

Na poslední chvíli

Mohla by to být vlastně jen vtipná historka, kdyby se nehrálo o čas. První z várky 5,6 milionu testů chce mít Robert Plaga k dispozici 3. května a SSHR už nemůže nakupovat tak jednoduše jako v nouzovém stavu. V pondělí 12. dubna tedy soutěž vypsala, a pokud se mají naplnit všechny lhůty, vítězná firma bude mít na dodání do skladů zhruba šest dní. Nákup probíhá takzvaným dynamickým nákupním systémem, kdy je třeba deset dní na podání nabídek, takže každý den je cenný.

Pokud žádná z 32 předregistrovaných firem nepotvrdí za takových podmínek o tendr zájem nebo pokud nestihne testy dodat, školy se budou muset na konci května opět zavřít, což jak víme, je pro Andreje Babiše a Roberta Plagu noční můrou. Proto má také premiér příslušné ministry i šéfa hmotných rezerv každou chvíli na telefonu. „Jestli mají být testy dodány kolem 3. května, je to hodně natěsno. Vítězná firma bude mít zhruba týden na dodání,“ řekl předseda SSHR Pavel Švagr.

Vzhledem k tomu, že jde o politiku, je nákup testů pod velkým tlakem. Prezident Pedagogické komory Radek Sárközi si třeba postěžoval, že současné testy byly sice možná levné, ale nejsou dostatečně kvalitní. Jde o velmi tenký led. Akademie věd – konkrétně její Ústav organické chemie a biochemie – se blíže podívala na 13 testů a našla v jejich citlivosti až stonásobné rozdíly. Zatímco u nejlepšího testu ukázal přístrojový snímek limit na úrovni 50 pikogramů, u nejhoršího to bylo až pět tisíc pikogramů.

Test společnosti Lepu Medical, který se ve školách také používá (pořídilo ho vnitro), dopadl při testování průměrně. Naopak při testování v laboratoři Bioinova test od Lepu propadl, stejně jako druhý používaný Singclean, který nakoupila SSHR. Oba testy pocházejí z Číny. Rozdíl může být dán odlišným způsobem testování, Bioinova nechala testy hodnotit takzvanou britskou mutaci viru.

Jak se zbavit odpovědnosti

Kvůli obavám, zda testy fungují, ministerstvo zdravotnictví doporučilo před nákupem SSHR nechat si je analytickou studií ověřit. Ovšem v Česku není laboratoř s certifikací pro tyto účely. Mimochodem, certifikace vydává právě ministerstvo zdravotnictví. I kdyby měla tedy SSHR při soutěži čas na to, nechat si testy otestovat, nemohla by k výsledkům v podmínkách soutěže přihlížet. Pocházely by z neautorizované laboratoře a zbořit takovou soutěž pro diskriminaci by byla pro konkurenci hračka. Už teď by mohl Ústav biochemie vyprávět, jak se na něj po zveřejnění výsledků sesypali distributoři.

Test Lepu Medical nicméně certifikované zařízení přezkoumalo, a to v Německu. Výsledky zveřejnil Spolkový úřad pro léčiva a zdravotnické prostředky a pravděpodobnost, že výsledek testu bude pozitivní v případě, kdy je testovaná osoba skutečně nemocná, vyšla na 92 procent, a pravděpodobnost negativního výsledku testu, pokud je testovaná osoba zdravá, byla 99,6 procenta. Singclean Němci zatím neověřovali, v tabulce je tedy uvedena specifikace výrobce na 98,53, respektive 99,3 procenta.

Průběh testování byl podle ministra školství Roberta Plagy dobrý. Pro týdeník Hrot uvedl, že první vlnu testování školy zvládly, a poděkoval i dětem a rodičům. Drobné potíže se ale přece jen objevily. Z Číny přišlo k některým testům málo stojánků – na dvacet testů byla přibalena kartuše na deset. Nikdo nepočítal, že všech dvacet testů se bude vyhodnocovat najednou. Učitelky je tedy vyráběly z kartonů od vajec nebo dětských stavebnic. Nové stojánky už mají být na cestě, potíž řeší SSHR.

Ale zpátky ke kvalitě testů, která je klíčem k jejich smysluplnosti. Vznikl nápad napříště nakoupit přesnější PCR testy. „Ministerstvo školství bylo tím průkopníkem, kdo to říkal, že by měla být v masovém měřítku zapojena spolehlivější metoda PCR testů. Ta doba však musí teprve přijít – ministerstvo zdravotnictví musí vše připravit, včetně laboratorních kapacit, a i pozitivita musí být v populaci nižší, než je v tuto chvíli,“ řekl Robert Plaga. K případnému nasazení PCR testů, ke kterému se kloní i resort zdravotnictví, tedy s nejvyšší pravděpodobností během května nedojde.

Realita je tedy před rekordním více než 14milionovým nákupem taková, že každý z ministrů jedná alibisticky podle míry obav o vlastní křeslo, nakupují se testy, o jejichž kvalitě se vedou spory, vymýšlí se nápravy a premiér Babiš nade vším práská bičem, protože žádný vládní počin není teď pod větším drobnohledem veřejnosti. Nebylo by vůbec překvapující, kdyby tento státní nákup přinesl další úřednické vyhazovy. Tak nějak ale stejně všichni tuší, že základní chyba bude někde o trochu výš.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní