Výsledek stále pozitivní. Vláda při nákupu testů do škol selhala

Největší nákup antigenních testů v historii už teď přinesl výsledek: vláda neprošla.

Výsledek stále pozitivní. Vláda při nákupu testů do škol selhala
ilustrační foto | Profimedia.cz

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) měl před pár dny namále. Jenže když premiér Andrej Babiš chystal návrhy na odvolání ministrů, v Plagově případě vzal zpátečku. Usoudil, že ho nechá až do dna dojíst bramboračku jménem testování žáků ve školách. Když to zvládne, přežije. Nákup více než 14 milionů testů pro školy je největší podobnou akcí, do jaké se kdy česká vláda pustila. Od začátku jsou s ní však problémy a Robert Plaga za ně zdaleka nemůže sám.

Všichni to vidí

Aby bylo hned od začátku jasné, oč premiéru Andreji Babišovi jde. Miluje marketing, řídí se průzkumy veřejného mínění. A děti ve školách jsou pro veřejnost v době covidu absolutně nejdůležitějším tématem. Když v závěru minulého roku vydal Median průzkum, zda by se měly otevřít spíše školy, nebo obchody s restauracemi, 75 procent dotázaných zvolilo školy. Pokud problém vláda úspěšně vyřeší, může si připsat plusové body, které ve volebním roce nutně potřebuje.

Jenže to celé nezačalo dobře. Nejprve v únoru dostalo zakázku na nákup 3,6 milionu testů na starost vnitro předsedy ČSSD Jana Hamáčka. V polovině března se objevila informace, že se o zakázku zajímá policie a antimonopolní úřad. Vnitro totiž vybralo v pořadí až čtvrtou nejvýhodnější nabídku firmy Tardigrad International Consulting za čtvrt miliardy korun. Testy šlo tedy koupit o desítky milionů levněji, společnost navíc budí podezření tím, že měla milionové dluhy a sídlí v Edinburghu na virtuální adrese. Podle informací týdeníku Hrot Jan Hamáček další nakupování testů za svůj resort odmítl, na zasedání krizového štábu měl doslova prohlásit, že se přece nenechá zavřít.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit