Covidové stopky tikají. Stát rychle hledá novou firmu pro testy do škol

Stát ještě nevypsal soutěž na covidové testy do škol. Času už ale moc nezbývá

Covidové stopky tikají. Stát rychle hledá novou firmu pro testy do škol
Pozitivních testů bylo naprosté minimum, v průměru jen pár promile. | Tomáš Turek týdeník HROT

Zmatek kolem školních testů na covid pokračuje. Státní správa hmotných rezerv ještě v úterý večer stále nevypsala nové výběrové řízení na dodavatele 5,6 milionu antigenních testů. Stalo se to poté, co předchozí soutěž zkrachovala, protože nikdo z uchazečů nesplnil její podmínky. Ty se velmi pravděpodobně změní, aby byla příští soutěž úspěšná. Jak, to se ale resorty zdravotnictví a školství neshodly, proto hmotné rezervy nemohly soutěž vypsat.

„Jsme připraveni veřejnou soutěž okamžitě vypsat, jakmile obdržíme pokyny. Poté poběží desetidenní lhůta na podání nabídek,“ řekl mluvčí Státní správy hmotných rezerv (SSHR) Jakub Linka.

Resort školství chtěl mít testy k dispozici původně 3. května, předchozí tendr ale skončil na tom, že ze čtyř firem, které projevily vážný zájem, dvě ve stanovené lhůtě nedodaly potřebné dokumenty. Zbylé dvě je sice předložily, ale jedné chyběla registrace výrobku u Státního ústavu pro kontrolu léčiv a druhá neměla v ruce dvě nezávislé studie potvrzující kvalitu testů. Respektive měla jen jednu. Právě tenhle bod se podle informací týdeníku Hrot může změnit, vadil totiž i premiérovi Andreji Babišovi.

Současné zásoby jsou ve školách jen do 10. května. „Situaci od včerejšího odpoledne intenzivně řešíme tak, aby ministerstvo zdravotnictví urychleně upřesnilo specifikace a zakázka mohla být správou státních hmotných rezerv vypsána znovu,“ řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Ministerstvo školství podle ní pro tyto situace do pandemického zákona včlenilo pojistku, aby bylo možné decentralizovat nákupu testů, tedy aby si zřizovatelé či školy nakoupili testy sami a ministerstvo školství jim následně posílilo rozpočty jednorázovým normativem. „Návrat dalších žáků do škol tedy ohrožen není. Situaci bereme také jako příležitost, aby ministerstvo zdravotnictví zrychlilo debatu o zavedení PCR testování do škol,“ dodala Lednová.

Pokud se nepodaří testy včas centrálně pořídit, je právě nakupování samotných škol plánem B. O čas jde především, protože po vypsání tendru běží desetidenní lhůta pro podání nabídek. Nejdříve tak může být dodavatel být znám někdy k 7.květnu, přičemž do deadlinu to budou jen tři dny. Proběhnout musí ale kromě dodávky samotné také distribuce do skladů SSHR v regionech, odkud pak hasiči povezou testy do škol. Horizont 10. května se tak vzdaluje.