Varšavské povstání

Polská vláda může v souboji o právní svrchovanost málo získat a hodně ztratit. O Evropské unii platí totéž

Varšavské povstání
Šéfka eurokomise von der Leyenová a polský premiér Morawiecki předvedli diplomatický ekvivalent létajícího nádobí v italské domácnosti. | Profimedia.cz

Byla to bitva, jak se patří, jako by pocházela z dob, kdy se v parlamentech řešily důležité věci s patřičnou razancí. Jejím svědkem byl minulé úterý zasedací sál budovy Evropského parlamentu ve Štras­burku; hlavními aktéry šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová a polský premiér Mateusz Morawiecki. „Toto zpochybňuje veškeré základy Evropské unie. Je to v přímém protikladu k jednotnosti evropského práva,“ říkala zvýšeným hlasem první dáma evropské exekutivy. Nastínila, co všechno se může Polákům stát, od ztráty hlasovacích práv při rozhodování o unijních záležitostech až po odepření výplaty již dohodnutých peněz, které má Varšava z Bruselu dostat. Byl to diplomatický ekvivalent létajícího nádobí italské domácnosti.

Morawiecki nezůstal nic dlužen. „Pokud chcete z Evropy udělat superstát bez národů, napřed k tomu získejte souhlas všech evropských zemí a společenství,“ kontroval hlasem ještě zvýšenějším. Vykreslil svoji zemi jako oběť bruselské zvůle a šikany jen proto, že jeho vláda je konzervativnější, než je v Evropské unii momentálně zvykem.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit