Válka o „Bohemku“ se opět stočila k Bártovi

Rozjíždí se velká hra o podíl v Bohemia Energy.

Někdejší obchodník, majitel skupiny EMTC a šéf projektu Lipa Learning Tomáš Bárta je od září v konkurzu. Vaz mu zlomily dluhy v řádu stovek milionů korun, které vygenerovaly jeho přebujelé projekty a štědře úročené cenné papíry, jimiž se projekty snažil několik let financovat. 

Věřitelský výbor prakticky zcela obsadily firmy spřízněné s Bártovým největším věřitelem Petrem Bujnochem, pražským vymahačem a podnikatelem s ostrými lokty ze skupiny Credit One, který u soudu uplatnil pohledávky za více než 700 milionů korun.

Tím pravým skalpem, který Bujnoch v případu sleduje, ale rozhodně nejsou torza Bártových firem a jeho osobní majetek. Tady se hraje o víc. O právní pozici v letitém sporu o podíl v největším alternativním dodavateli energií na českém trhu, skupině Bohemia Energy manželů Písaříkových, kterého si svého času Bárta cenil na více než miliardu korun.   

Bohemia Energy ročně utrží přes 13 miliard korun, což jí stačí na provozní zisk před odpisy 900 milionů korun. To manžele Písaříkovy řadí mezi nejbohatší byznysové páry v Česku. Ti se špičkovými právníky i dostatečným kapitálovým zázemím Bártovi a jeho spojencům řadu let úspěšně vzdorovali.

Ale válka zdaleka nekončí. Podle očekávání se rozehrává v rafinovanou šachovou partii, ve které jde o hodně. Další Bártův věřitel, pražská společnost Denelio Finance podnikatele Ondřeje Němce, totiž tlačí na insolvenčního správce Jaroslava Brože, aby proti některým Bujnochovým pohledávkám podal odpůrčí žalobu. Podle ní Bárta nezákonným způsobem vyplatil Bujnochovi milionové sumy v době, kdy se již nacházel v úpadku, a tím ochudil ostatní věřitele.

 

Ostatně na podivné finanční operace měl v emotivním projevu upozornit věřitele během jednoho z minulých jednání sám deprimovaný Bárta, který dnes s Bujnochem logicky nemá dobré vztahy.  

Městský soud v Praze také následně správce Brože vyzval, aby zvážil, jestli by podání odpůrčích žalob nebylo namístě. Ten to však odmítl a v obsáhlém odůvodnění uvedl, že pro to nevidí právní důvod.

Bujnoch a s ním spřízněné firmy ihned přišli s vysvětlením, že útoky Denelio Finance v pozadí diriguje advokátní kancelář Badokh. To by nasvědčovalo tomu, že Denelio je svým způsobem prodlouženou pěstí manželů Písaříkových, která se snaží chránit své zájmy už v zárodku – tedy v rámci Bártova konkurzu.  

Právě advokátní kancelář Badokh a její partner, známý pražský advokát a specialista na obchodní spory Petr Kuhn, řadu let hájí zájmy manželů v právní válce s Tomášem Bártou. 

V případu, kde figurují tuzemští miliardáři, ostřílení nájezdníci i nejdražší pražští advokáti, bude ještě zajisté k vidění mnohé. Tohle je vysoká hra českého kapitalismu v nejsyrovější verzi.