Kdo se bojí Bujnocha

Podnikatel Tomáš Bárta a jeho společnosti EMTC a Lipa Learning skončily v konkurzu. Zůstaly po nich dluhy za stovky milionů a také jeden třeskutý právní spor, který získává nové obsazení.

Kdo se bojí Bujnocha
Jiří Písařík patří mezi nejbohatší české byznysmeny, společně s manželkou Hanou ovládají největšího alternativního dodavatele energií v Česku. Právní bitvu s Bártou dosud vyhrává. | foto Tomáš Novák týdeník HROT

Je to bolestivá životní lekce. Tak popisuje Tomáš Bárta krach své podnikatelské skupiny EMTC a sesterské softwarové společnosti Lipa Learning. Připouští některá špatná obchodní rozhodnutí a hlavně sázku na špatné spojence.

„Samozřejmě je to extrémně náročné období, fyzicky i psychicky. Moc nejím, moc nespím. Říká se, že čas je lékař, v tomto případě zatím není moc dobrý,“ říká osmatřicetiletý podnikatel v kavárně nedaleko Karlova náměstí v centru Prahy. Jeho společnosti i on sám se od září nacházejí v konkurzu s dluhy v řádu vyšších stovek milionů. Jen v dluhopisech na vývoj vzdělávací aplikace Lipy uvízly stovky investorů s cennými papíry za více než 700 milionů korun.

Je na něm znát, že pod vlivem mimořádného stresu ztratil nějaké to kilo, o svou výmluvnost ale nepřišel. „Chci všem ukázat, že se nezbavuji odpovědnosti. Sám jsem předstoupil v létě 2019 před 900 investorů v Kongresovém centru, chodím na všechna jednání soudu. Nehodlám nikam utíkat. Vždy jsem jednal v dobré víře a věřím, že budoucí vývoj v konkurzu ukáže, že aktiva mají svou hodnotu. Je a vždy bylo mým cílem, aby z nich těžili oprávnění věřitelé,“ říká Bárta trochu tajemně.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit