Už v tom pěkně lítáme

Vysoká inflace bude užírat úspory několik dalších let. Jak dlouho zůstane, je částečně i na každém z nás

Už v tom pěkně lítáme
Christine Lagardeová | Profimedia.cz

Na počátku února zvedla Česká národní banka své základní úrokové sazby a současně se nezdráhala prohlásit letošek za rok zdražování. Lednová inflace pak meziročně zrychlila na 9,9 procenta z prosincových 6,6 procenta, což byl podle údajů Českého statistického úřadu nejvyšší růst od července 1998. Z desetikoruny ve vaší kapse se tak za rok stala, bratru, devítikoruna.

Průměrná inflace za celý rok by měla stoupnout na 8,5 procenta. Pro srovnání, hodnota za rok loňský činí 3,8 procenta a pocity, které z toho má v tuto chvíli obyvatelstvo, nejsou dvakrát příjemné. A přitom je to necelá polovička toho, co budeme muset skousnout letos…

Dřív než mnozí jiní

Názor centrálních bankéřů se loni měnil postupně a poměrně pomalu. Přestože už počátkem roku bylo jasné, že ceny porostou, držela se ČNB obecného přesvědčení, že půjde o dočasný a nikterak šokující výkyv, proti němuž stojí riziko covidu brzdícího ekonomiku. Na jaře už bylo leckomu jasněji, ale pochopení, že se něco opravdu děje, přišlo až v létě a ČNB začala zvedat sazby nevídaným tempem. Sice asi o maličko později, než bylo optimální, ale pořád o hodně dřív a masivněji než jiné centrální banky ve světě.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit