Tortilla se obrátila

Život kolem americko-mexické hranice je naruby. Latinos bez papírů smějí na jahody a Mexičané by nejradši zavřeli hranice

Tortilla se obrátila
Profimedia.cz

Tuto scénu z americko-mexického pomezí už jste nejspíše viděli: skupinka místních blokuje přechod, protestuje proti příchozím z druhé strany a křičí, ať jdou pryč a nezatahují jim do vlasti ošklivé nemoci. Jenže tato demonstrace na konci března se nekonala na sever od Rio Grande, ale na jih od něj. Jak říkají Mexičané, tortilla se obrátila.

V té době evidovalo Mexiko jen 500 potvrzených případů nákazy; v USA jich bylo 65 tisíc. Dnes už jsme na podstatně vyšších číslech v obou zemích, ale Američané ve statistikách případů nad svými sousedy vedou o dva řády a obětí koronaviru mají 20krát více. I když je třeba zdůraznit, že Američané také mnohonásobně intenzivněji testují.

Hranice, kterou normálně tam a nazpátek během dne překročí téměř milion lidí, se nikdy úplně neuzavřela, ale zůstal jen úplně základní provoz. Na nákupy a návštěvy příbuzných za hraničním plotem mohou všichni zapomenout. Jediní, koho se opatření nedotklo, jsou desetitisíce pendlerů – pokud tedy mají vyřízené ty správné papíry. A právě ti byli terčem hněvu protestujících, kteří chtěli přechody zcela uzavřít, nebo pendlery aspoň podrobit důkladným zdravotním prohlídkám. Neuspěli, volné spojení s Amerikou je pro Mexiko zkrátka hospodářsky příliš důležité.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit