Stát jako holding

Konsolidovaná účetní závěrka Česka jako holdingu loni skončila ztrátou. Nezachránily ji ani ziskové státní firmy

Stát jako holding
Řídit stát jako holding? Původní představa mikromanažera Andreje Babiše a jeho snaživé ministryně financí Aleny Schillerové se ukázala jako velmi naivní. | Profimedia.cz

Jednou z nejtypičtějších frází, které si člověk vybaví ve spojení s Andrejem Babišem, jsou jeho slova o řízení státu jako firmy. Ačkoli se mu tento sen nikdy nepodařilo splnit a sám uznal, že jeho představy o fungování veřejné správy byly dost zkreslené, v jednom přece uspěl.

Od roku 2015 „jeho“ ministerstvo financí každoročně sestavuje kromě obvyklých výkazů o rozpočtech také speciál­ní analýzu. Ta nahlíží na stát a všechno, co mu patří, de facto očima firemního auditora. Výsledkem je konsolidovaná účetní závěrka Česka jako holdingu o tisících „dcerách“.

V listopadu ministerstvo financí vydalo výsledky auditu za minulý rok a uvedlo je tiskovou zprávou s tradičním optimistickým titulkem. Firma Česko si prý loni polepšila a její majetek se zvýšil na 5,85 bilionu korun. Dál v textu byly i horší zprávy, třeba že celkové dluhy stouply na 3,4 bilionu. A až úplně na konci stála informace o hospodářském výsledku – ztrátě 199 miliard korun.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit