Sever proti jihu. Euro 2020 potvrdilo, že na penězích záleží

Kontroverzní fotbalové Euro skončilo. Potvrdilo, že turnaje rozhodují miliardy?

Sever proti jihu. Euro 2020 potvrdilo, že na penězích záleží
Do finále Eura 2020 se dostaly první a třetí národní tým podle nejvyšší tržní hodnoty: Anglie a Itálie.

Odložené fotbalové Euro skončilo. Přineslo mnoho zajímavých i kontroverzních momentů. Nakonec v něm prim hrály týmy ze severu a jihu kontinentu. Úspěšnější byl jih, Itálie totiž v dramatickém finálovém duelu zdolala Anglii na penalty a prodloužila tak čekání Albionu na triumf na velkém turnaji na 55 let. Z bývalého východního bloku uspěly jen česká a ukrajinská reprezentace, jejichž výkony patřily k překvapením šampionátu. Neuspěli francouzští a portugalští obhájci světového a evropského titulu, kteří skončili již v osmifinále.

Následující řádky jsou reflexí ekonomické a politické roviny složení reprezentačních kádrů, zaměřených zejména na kvarteto semifinalistů. U severského dua, které vzniklo z „české“ strany turnajového pavouka, si budeme všímat především až neuvěřitelně odlišné tržní hodnoty hráčského zázemí. Pro druhou, středomořskou dvojici platí větší počet paralel.

Drazí Angličané a milí Dánové

První semifinále nabídlo souboj fotbalové velmoci s černým koněm turnaje. Výběr Albionu, který nakonec postoupil díky sporné penaltě, byl samozřejmě favoritem, což podpořilo nejen domácí prostředí, ale především tržní hodnota jeho hráčů. Z nejproslulejšího zdroje této hodnoty, denně aktualizovaným německým serverem Transfermarkt, který sází více na shodu v rámci komunity než algoritmy tvořené na internetu, vyplývají následující fakta. Tržní cena anglického kádru činí astronomických 1,26 miliardy eur, která jej řadí na první místo nejen starého kontinentu, ale celého fotbalového světa. Anglická reprezentace je – světe, div se – dokonce hodnotnějším týmem než nejdražší klubové kádry. Mezi národními reprezentacemi vede o 230 milionů před Francií, a to i s jejím aktuálně nejhodnotnějším hráčem na světě Kylianem Mbappém. Řadí se i před Brazílii s Neymarem, jenž je stále hráčem, který přestoupil za historicky nejvyšší sumu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit