Rychle a zběsile. A bez rozumu

Očkovací hysterie v celé Evropě roste. Otevřená diskriminace neočkovaných se šíří masivněji než prokletá čínská chřipka.

S tím, jak se blíží podzimní sezona respiračních chorob, podléhají politici a proticovidoví aktivističtí „experti“ panice, že se nepodaří proočkovat těch kýžených sedmdesát procent populace, a sílí vůle řešit situaci opět silou a nátlakem. Otevřená diskriminace neočkovaných se šíří masivněji než ta prokletá čínská chřipka. Leckde, třeba ve Francii, se celkem otevřeně přiznávají, že podle nových pravidel budou mít neočkovaní život na ho… Pochopitelně už jsou na stole návrhy na povinné očkování, jakkoli ještě před půl rokem všichni vehementně tvrdili, že žádná taková povinnost se nikdy nikde ukládat nebude.

Je to všechno pořád jen pokračování života v iluzi, že virus SARS-CoV-2 lze vyhubit. Poté, co se to nepovedlo zastavením života společnosti za gigantických ekonomických nákladů, vládne nyní víra v očkování, které přinese vytouženou stádní imunitu, v níž se virus přestane šířit a zmizí z planety.

Ve skutečnosti je to jen přepadnutí z jednoho omylu do druhého. Covid prostě přišel a bude s námi bydlet. Kdo se s tím nesmířil, měl by to začít zkoušet. Izraelci signalizují účinnost vakcíny Pfizer pouhých 39 procent. Britové 88. Kde je pravda, nevíme, ale sto procent to není a nikdy nebude. Covid se bude šířit, i když bude naočkována veškerá populace do posledního šumavského poustevníka.

Ano, očkování proti covidu může být povinné a není to nepřiměřený zásah do osobních svobod tak jako v případě jiných očkování, kterým se podařilo vymýtit pravé neštovice, obrnu, spalničky či tetanus. Podmínkou ovšem je, že vakcína bude řádně odzkoušená a schválená. Všechny vakcíny, které jsou dnes k dispozici, jsou však schváleny v režimu emergency, tedy pro nouzové použití. Očkovat jimi povinně je pak v zásadním rozporu s občanskými právy, ať se to komu líbí, či nelíbí.

Stojí za to zastavit se u té nouze. Jsme opravdu v Česku, respektive v celé Evropě, v covidové nouzi?

Momentálně to tak nevypadá. Mutace delta se sice šíří, ale příliš neškodí. Zkušenost Británie, kde počty nakažených dosahovaly úrovně ze zimy, ale nemocnice jsou stále v klidu a hospitalizací je násobně méně, hovoří za vše. Navíc vrchol vlny způsobené deltou je už minulostí a počty nakažených denně prudce klesají i přes naprosté rozvolnění. Lze to přičítat vysokému procentu naočkovaných.

I ve vlasti delty, tedy v Indii, se situace podstatně zklidnila a počty nakažených jsou na úrovni třicetkrát méně lidnaté Británie. A tam to není očkováním, ale evidentně promořeností. Podle místní, už čtvrté sérologické studie tam covid prodělaly dvě třetiny populace, což je skoro 900 milionů lidí. 

To je fascinující číslo. Zejména proto, že v Česku takové studie nikdo neudělal od minulého jara, kdy jeden takový test s ostudou proběhl s pomocí nefunkčních testovacích sad. Tudíž ani nevíme, kolik lidí má protilátky z prodělané nemoci, a je tak proti covidu imunní obdobně jako po očkování. Ale málo těch lidí nebude, když vidíme, že tolik nakažlivá delta nezpůsobila více než maličkou vlnku v řádu několika málo stovek nově nakažených a čísla opět klesají i přes naočkování nějakých čtyřiceti procent populace. Proč to vláda a lidé rozhodující tak naslepo o proticovidových opatřeních nechtějí vědět, je nepochopitelné a mimořádně diletantské.

Mimochodem, s Indií máme ohledně covidu překvapivě podobná čísla v případu obětí. V Indii byla oficiální data přehodnocována americkými experty, kteří došli k závěru, že místo 400 tisíc zemřelo obyvatel minimálně desetkrát více, tedy čtyři miliony. To jsou tři promile populace, stejně jako v Česku.

Takže se smiřme s tím, že covid tu s námi zůstane, jeho nebezpečnost bude dále klesat s šířícím se promořením a postupným očkováním váhajících. Přestaňme panikařit, že se lidé nechtějí očkovat, a nechme jim odpovědnost za vlastní zdraví. Mimochodem, ve Švédsku jsou i s deltou pořád v pohodě.

(Autor je očkován dvěma dávkami vakcíny Pfizer)