Očkování povinně? Macron si s plánem pro zdravotníky zadělal na problém

Francouzský prezident nařídil povinné očkování pro pracovníky ve zdravotnictví. Může ho to přijít draho.

Očkování povinně? Macron si s plánem pro zdravotníky zadělal na problém
Francouzský prezident Emmanuel Macron | Profimedia.cz

Po celé Evropě stoupají kvůli indické mutaci delta počty nakažených covidem-19 a jednotlivé státy – kromě Velké Británie – kvůli hrozbě další podzimní koronavirové vlny znovu zpřísňují či opět zavádějí opatření. Patří mezi ně i Česko, které se podle epidemiologa a poradce ministra zdravotnictví Rastislava Maďara chystá od září znovu zavést testování v zaměstnání a ve školách.

Razantnější postup chystá Francie. Prezident Emmanuel Macron oznámil, že od srpna budou v barech, restauracích či nákupních centrech povinné – a důsledně kontrolované – tzv. covidové pasy. V některých regionech bude obnoven noční zákaz vycházení, v září začne vakcinační kampaň pro školy a od podzimu už nebudou PCR testy zdarma.

Macron tak reaguje na stále stoupající čísla nakažených a také na značné zpomalení očkovacího tempa. Koncem května bylo očkováno v průměru více než 400 tisíc lidí denně, v současnosti už jen 165 tisíc. Dvěma dávkami vakcíny bylo naočkováno 40 procent francouzské populace, alespoň jednu dávku dostalo 53 procent lidí.

Macronův apel vyvolal požadovanou reakci. Jen v úterý dopoledne se registroval milion nových zájemců o očkování, a krátce po prezidentově vystoupení dokonce online rezervační systém pod náporem zkolaboval.

Stoprocentní úspěch pro Macrona to ovšem není, protože další vydané nařízení mu může způsobit problémy. Kromě zmíněných opatření a doporučení totiž, stejně jako Řecko, oznámil také povinné očkování pro lidi pracující ve zdravotnictví. Mají jej stihnout do poloviny září, potom mohou čelit postihu. Ministr zdravotnictví Olivier Véran varoval, že zdravotníci a zdravotnický personál, kteří do 15. září nebudou mít ukončené očkování, nebudou moci pracovat a přijdou o výplatu.

Podle Macronových kritiků je takový nátlakový postup dost diskutabilní a před případnými soudy těžko obhajitelný. Je přitom dost možné, že k nim docházet bude. Někteří zdravotníci jsou totiž Macronovým požadavkem zaskočeni a odmítají se mu podvolit.

„Ve Francii máme práva. Žijeme v zemi, která věří ve svobodu a rovnost,“ řekla agentuře Reuters Sandra Baronaová, zdravotní sestra z pečovatelského domu, s tím, že se vláda snaží zasahovat do jejích práv. Podle jejího názoru se vakcíny vyvíjely až moc překotně a nevěří jim. Očkovat se rozhodně nenechá, a je kvůli tomu dokonce ochotná odejít z práce. „Jsem připravena dát výpověď a vydat se jinou cestou, než abych se nechala očkovat,“ uvedla pětačtyřicetiletá Baronaová.

Její přístup přitom mezi lidmi pracujícími ve zdravotnictví zřejmě nebude ojedinělý. Podle francouzské zdravotní agentury obdrželo v pečovatelských domech dvě dávky vakcíny dosud jen 45 procent personálu. Vzhledem k práci v prostředí rizikové skupiny seniorů je to alarmující číslo. Už v březnu zdravotní experti upozorňovali, že vakcíny odmítá až polovina zdravotníků, kromě jiného i kvůli nízkým platům a špatným pracovním podmínkám.

Kvůli hrozbě ztráty práce a příjmu se zřejmě Macronovi podaří velkou část z nich k podstoupení vakcinace přesvědčit, kromě potenciálních soudních problémů mu to ale může ještě více snížit už tak klesající popularitu. Už příští rok v dubnu jej přitom čekají prezidentské volby.