Ruský e-zázrak

Majitelka ruského elektronického obchodu Wildberries staví na hlavu představy o tom, jak se v Rusku dělá byznys.

Ruský e-zázrak
Taťjana Bakalčuková rozjížděla byznys v roce 2004 na mateřské dovolené. Dnes je ruskou e-shopovou jedničkou. | Profimedia.cz

Pro ty, kdo už si nepamatují, v roce 2004 vypadal svět téměř přívětivě: Marka Zuckerberga nikdo neznal, Vladimir Putin se navenek choval civilizovaně a Donald Trump dělal kašpara jen v televizi. Češi chtěli vyhrát mistrovství Evropy ve fotbale a světa v hokeji. Kdybyste mluvili o finanční krizi, každý by se vám vysmál. A americký časopis Forbes poprvé sestavil žebříček nejbohatších Rusek; v jeho čele stála Jelena Baturinová, manželka moskevského starosty Jurije Lužkova a čirou shodou okolností majitelka velké developerské společnosti.

Osmadvacetiletá moskevská učitelka angličtiny Taťjana Bakalčuková byla v létě onoho roku na mateřské dovolené. Víceméně pro rozptýlení si založila internetovou stránku, která přeprodávala oblečení z německého e-shopu Quelle. S manželem do stránky vložili za první rok sakumprásk 700 dolarů. Na poměry běžné ruské domácnosti nemalý peníz, na založení firmy méně než pakatel.

Chybí Amazon

Jak již dnes víme, leccos z tehdejších představ dopadlo jinak, než by se kdo nadál. Multimiliardář Zuckerberg a multihochštapler Trump jsou nejmocnějšími muži Ameriky; Putinovi vojáci spolkli kusy dvou sousedních zemí; Češi prohráli fotbal i hokej. Lužkov je na pravdě boží a jeho vdovu vystrnadila z čela forbesovského žebříčku ona nenápadná učitelka korejského původu. Její stránka Wildberries.ru je největším ruským elektronickým obchodníkem. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit