Ronald Reagan: Mír není absence konfliktu

Když byl prezidentem, báli se jeho radikalismu Sověti i demokraté. Dnes by působil jako umírněný, zdvořilý centrista. Pro rubriku Tardis komentoval Ronald Reagan (1911–2004) vývoj americké politiky i společnosti vůbec. 

Ronald Reagan: Mír není absence konfliktu
Ronald Reagan | Profimedia.cz

(Pozn. red. Experimentální rubrika týdeníku Hrot – Tardis – využívá slavného stroje času britského mimozemského cestovatele Doctora Who. Jeho prostřednictvím necháváme promluvit muže a ženy z minulosti, kteří mají co říct k přítomnosti.)

Dobrý den, pane prez…

… než odmítnu zodpovědět vaše otázky, mám připravené prohlášení. S radostí vám oznamuji, že jsem právě podepsal zákon, který navždy zakazuje Rusko. Bombardování začne za pět minut.

Tohle jste si do politiky přinesl z herecké profese, co?

Cožpak může prezident nebýt herec?

Jaké doporučení byste měl pro nově zvoleného prezidenta USA? 

Že svobodě se daří jen tam, kde žije náboženství a kde je zaručena vláda práva před Bohem. Dokud se toho budeme držet, nikdy nemůžeme prohrát. Ale svobodu nikdy nedělí od vyhynutí více než jedna generace. Nepředali jsme ji svým dětem dědičně. Budou se o ni muset prát a chránit ji, aby ji zase mohly předat svým dětem.

Co byste vzkázal Demokratické straně?

S našimi liberálními kolegy nespočívá problém v tom, že by to byli ignoranti; je v tom, že vědí spoustu věcí, které nejsou pravda. Nejstrašnější slova v angličtině jsou: Já jsem z vlády a jsem tu, abych vám pomohl. Vláda je tu od toho, aby chránila jednoho člověka před druhým. Bere na sebe příliš, pokud jej chrání před sebou samým.

 

Kde podle vás dělají liberálové největší chybu?

Musíme odmítnout myšlenku, že kdykoli je porušen zákon, nese na tom více viny společnost než ten, kdo zákon porušil. Je třeba oživit ten americký způsob vnímání věci, že každý jedinec je odpovědný za své činy.

Nesete na tom negativním posunu sám nějakou vinu? 

Ano. Dlouho jsem byl demokratem.

Ale na politický vrchol jste vystoupal coby republikán. Co byste vyřídil svým partajním kolegům? 

Zaprvé, koncentrovaná moc byla vždycky nepřítelem svobody. Zadruhé, fakta jsou tvrdohlavá věc. Zatřetí, je lepší získat 80 procent toho, co chci, než sletět do propasti s vlajícím praporem nad hlavou. Nejste v politice, abyste pronášeli projevy, ale abyste dosáhli nějakého pokroku, a k tomu je třeba kompromisů.

Co pro vás osobně znamenal vstup do velké politiky?

Vždycky jsem si myslel, že politika je druhé nejstarší řemeslo, ale zjistil jsem, že se nápadně podobá tomu úplně nejstaršímu. Ale není to špatná profese. Když máte úspěch, má to spoustu výhod – a když ne, můžete vždycky napsat knihu. A být prezidentem má své nesporné výhody: den po zvolení dostala moje vysvědčení ze střední školy klasifikaci „přísně tajné“.

Jak reagujete na nařčení, že jste coby prezident byl bezcitný vůči amerických chudým?

Smyslem systému sociálních dávek by mělo být eliminovat potřebu své vlastní existence. Protože nikdo nemůže pomoci všem, ale každý může pomoci někomu.

Protivníci vás také označovali za zaslepeného antikomunistu, který zbytečně riskoval vojenský konflikt s východním blokem. Měli pravdu?

Víte, jak poznáte komunistu? Čte to, co psali Marx a Lenin. A jak poznáte antikomunistu? Pochopil, co psali Marx a Lenin. Mír není absence konfliktu, ale schopnost řešit konflikty klidně. A žádná ze čtyř válek, které jsem zažil, nevznikla proto, že by Amerika byla příliš silná.

Jaderný konflikt byl za vaší vlády reálnou hrozbou. Jaký jste měl pro takový případ připravený scénář?

Měli mě kdykoli vzbudit, i kdyby bylo uprostřed jednání kabinetu.

Nový prezident USA vám vezme primát nejstaršího muže, jenž opustí Bílý dům (doslouží-li podle plánu). Je vysoký věk v takové pozici problém?

Thomas Jefferson říkal, že máme vždy hledět jen na práci, kterou prezident vykoná, ne na jeho věk. A od té doby, co mi to řekl, jsem si s tím nedělal starosti.

S Tardis manipuloval Daniel Deyl

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní