Promítáme, vypněte motory

Kdo už se nemohl dočkat, až vláda opět obnoví život v kinosálech, našel první pomoc v areálu pražského nákladového nádraží na Žižkově.

Promítáme, vypněte motory
Autokino | Tomáš Turek týdeník HROT

Doba koronavirová nám mnohé vzala, ale občas nás i o něco obohatí. Díky nápadu agentur ArtProm a Art Prometheus je možné jít na film do kina. Tedy jít... Přijet, a pokud možno z auta nevystupovat. Vždyť víte, čínský virus číhá, na koho by přeskočil. Je to sice náhražka, moderní kinosál s pohodlnými sedadly a dokonale ostrým zvukem to zrovna není, ale každopádně zážitek ano.

Autokina většina lidí zná zatím maximálně z amerických filmů a seriálů. Díky omezením, které na Česko i celý svět uvalil koronavirus, můžete tento prožitek zkusit i u nás. Například v areálu zrušeného nákladového nádraží Praha-Žižkov.

Doporučení zní přijet aspoň tři čtvrtě hodiny před začátkem představení. Kdo dřív dorazí, ten obsazuje lepší místa. Na opozdilce zůstanou už jen horší pozice v zadních řadách.

Autokino

Autokino Autokino Autokino Autokino+3

Každé místo má své číslo. To je dobré si zapamatovat, protože jej nejspíš budete několikrát potřebovat. Například když zatoužíte po drobném občerstvení. Výběr je skromnější, tedy až na bohatou nabídku všech možných birellů. Jak jinak, mezi hlavními partnery žižkovského autokina je Plzeňský Prazdroj.

Na dalším mobilním čísle se řeší technické problémy. Třeba když potřebujete vyměnit reproduktory zapůjčené u vjezdu; buď se vybijí, nebo je vyřadí z provozu horko v autě.

U tohoto bodu se na chvíli zastavme. Promítá se na plátno u severní stěny bývalého nádraží; u denních představení se tudíž brzy začnete modlit, aby slunce zůstalo skryto v mracích. Je to trochu otrava, když vám svítí do očí a současně mění váš vůz v horkovzdušnou troubu. Pokyny jsou jasné – vypnout motor, takže klimatizace (téměř) neběží, a okénka mají zůstat pokud možno zavřená.

Vzhledem k velikosti parkovací plochy není promítací plátno zrovna velké. Obraz je ale vyhovující a zvuk – pokud právě nezkolaboval reproduktor – také.

Projekt Art Parking v areálu nákladového nádraží Žižkov funguje dva týdny a za tu dobu diváci mohli vidět mnoha Oscary oceněný jihokorejský snímek Parazit, americké filmy Zelená kniha a Tenkrát v Hollywoodu i pár českých děl, jako třeba mrazivě vtipné Vlastníky. Organizátoři nezapomněli ani na děti, v nabídce byly například druhé díly Paddingtona a Ovečky Shaun.

Zprovoznění autokina byl dobrý nápad a své diváky si našel. Většina představení, naplánovaných do konce května, se rychle vyprodala. Organizátoři nyní zvažují, zda zůstanou déle a zda podobná promítání spustí i v dalších velkých městech.

Za pár let už může být všechno jinak; koronavirus ze světa zmizí, stejně jako žižkovské nákladové nádraží, na něž si brousí zuby developeři. Ale kdoví, třeba opět v čínské laboratoři spadne na zem zkumavka s nějakým smrtícím virem. Navíc brownfieldů je ve velkých městech také stále dost.