Proces se sprostým politikem začíná. Co čekat od soudu s Babišem?

Kvůli složitosti případu a zdlouhavosti českých soudů se rozsudku v kauze Čapí hnízdo do prezidentských voleb dočkat nemusíme.

Proces se sprostým politikem začíná. Co čekat od soudu s Babišem?
Andrej Babiš | photocosmos1 / Shutterstock.com

U pražského městského soudu v pondělí konečně začíná léta odkládaný proces s expremiérem Andrejem Babišem. Žádná rychlá spravedlnost, která by Babišovi dala rozhřešení, nebo z něj naopak ještě před lednovými prezidentskými volbami definitivně udělala lumpa a kriminálníka, se ale nedá očekávat.

Rozhodnout případ běžného vraha trvá českým soudům den nebo maximálně několik dní. Případ, jakým je Čapí hnízdo – tedy složitá hospodářská kriminalita, navíc s prvky evropského práva – je ale mnohem náročnější.

Soudce Jan Šott (na lavici obžalovaných před ním kdysi seděl třeba šéf Věcí veřejných Vít Bárta) si také prozatím vyhradil na případ dvanáct jednacích dní, přičemž ten poslední připadá na 21. října.

To ovšem vůbec neznamená, že by měl v říjnu padnout rozsudek. Vše mohou zdržet nové znalecké posudky, zdlouhavé výslechy, neochota svědků chodit k soudu či obstrukce (stačí si vzpomenout na případ Davida Ratha).

I kdyby se Šottovi nakrásně podařilo ještě před lednem vynést rozsudek, na věci by to stejně nic nezměnilo. Odvolací jednání se do té doby zcela určitě nestihne, a Babiš by navíc mohl být teoreticky zvolen prezidentem, i kdyby seděl za mřížemi

 Jeho účast ve volbách je ve skutečnosti otázka etiky, a nikoli práva a on sám dává od začátku najevo, jak na věc hledí.

Z politiky měl odejít už ve chvíli, kdy se stal „sprostým podezřelým“ (tato poněkud cynická definice pochází z dílny Divadla Járy Cimrmana), ale neopustil ji ani jako sprostý obviněný, sprostý obžalovaný a zdá se, že by se z ní nepakoval ani v pozici sprostého odsouzeného.