Pro záchranu planety i pro radost

Přinášíme přehled vědeckých objevů, na kterých se v roce 2021 podíleli čeští vědci a vědkyně

Pro záchranu planety i pro radost
Nový Webbův teleskop, na jehož vývoji se podíleli Češi, bude mít šestkrát větší zrcadlo než Hubbleův a bude pozorovat vesmír v širším vlnovém spektru. | Northrop Grumman

Dnešní věda je založena na mezinárodních spolupracích. Řada Čechů navíc působí v zahraničí a v českých institucích pracují zahraniční vědci a vědkyně, proto je jakékoli označení „české objevy“ značně nepřesné. Přesto se dopustíme tohoto škatulkování a přinášíme výběr vědeckých úspěchů s českou stopou.

České objevy ve vesmíru

Ke konci roku, konkrétně 25. prosince, byl do vesmíru vypuštěn teleskop Jamese Webba. Jedná se o historicky největší a nejambicióznější projekt NASA, na kterém více než 25 let pracovaly tisíce vědců a vývojářů. Nechyběli ani čeští vědci. Günther Kletetschka z Univerzity Karlovy spolu s Vilémem Mikulou pracujícím v NASA vyřešili pomocí čtyř­pólového magnetu unikátní otvírání mikrozávěrek detektorů nového teleskopu. I díky tomu bude možné nahlédnout do nejranějšího vesmíru a pouze a jen na jeden objekt, například galaxii. Další Čech, astrofyzik Martin Topinka, který aktuálně pracuje v Institutu pro astrofyziku v Miláně, se zase zapojil do vývoje jednoho z detektorů označovaného MIRI (Mid-Infrared Instrument). „Tele­skop Jamese Webba bude přínosem pro všechny obory astronomie a mohl by způsobit doslova revoluci například při studiu vzniku a vývoje hvězd a planetárních systémů. Bude pátrat i po možných projevech života ve vesmíru,“ nechal se slyšet Kletetschka.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit