Přituhuje. Lidé přestávají splácet úvěry

Covidová pomoc pomalu končí, natvrdo se ukazuje ekonomický dopad pandemie

Přituhuje. Lidé přestávají splácet úvěry
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Zatímco dosud se kvůli covidovým podporám dařilo zadluženým Čechům splácet, teď se jich až polovina začíná dostávat do potíží. Vyplnilo se tak to, co odborníci s obavami sledovali. Vůbec první čísla, která naznačují, že varování se začíná naplňovat, zveřejnil právě nyní portál Profesia.cz s využitím dat BNP Paribas Cardif.

Podle dat má problém s hrazením splátek 47 procent lidí. Zhruba 16 procent z nich se dostalo do bezvýchodné situace, nemají z čeho závazky hradit a nevědí, co s tím. Dalších 18 procent momentálně nezvládá splátky hradit, využívají odklad nebo pojištění schopnosti splácet. Zbývajících 13 procent uvedlo, že se jim daří splátky hradit po většinu měsíců, ale určité výpadky se jim nevyhnuly.

Podíl nesplácených úvěrů v Česku roste i podle statistik České národní banky. Meziročně se to týkalo nejvíce spotřebitelských úvěrů, a to o 1,46 procenta, u firemních úvěrů byl nárůst 1,24 procenta. Je to důsledek ukončení vládního moratoria, kdy se část lidí, kteří využili odkladu splátek, nebyla schopna k jejich splácení vrátit.

Podíl nesplácených úvěrů roste pozvolna ve všech kategoriích od října, kdy vládní opatření skončilo. A v následujících měsících by nesplácených úvěrů mělo ještě přibývat, i když podle odhadů nijak dramaticky. Ekonomové doufají, že se karta obrátí, až se ekonomika opět nadechne a Češi začnou víc utrácet.

Rostou ale obavy o budoucnost. Finančních ztrát se v současné nejisté situaci obává 64 procent Čechů, 56 procent se přitom bojí, že ztratí práci, a tak i dostatečný příjem pro uživení rodiny. S takovými závěry přichází nedávný průzkum BNP Paribas Cardif. „Lidé cítí obavu z finančních ztrát. Vidíme, že pojišťují více riziko ztráty zaměstnání u svých klíčových úvěrů, jako jsou hypotéky či spotřebitelské úvěry. Data BNP Paribas Cardif ukazují, že došlo k meziročnímu nárůstu pojišťovaných úvěrů pro případ ztráty zaměstnání o více než 70 procent, a to jak u hypoték, tak u spotřebitelských úvěrů,“ říká Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif.