Je hůř. Češi berou práci, kterou obsazovali lidé z Východu

Covid míchá karty. Z kadeřnic a číšníků jsou uklízečky a zedníci.

Je hůř. Češi berou práci, kterou obsazovali lidé z Východu
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Zavřené restaurace, hotely, kadeřnictví a další služby změnily obory, které si Češi vybírají pro svou práci. Lidé z těchto pozic zamířili do stavebnictví nebo úklidu, které bývaly doménou levnější pracovní síly z Východu, jež ovšem kvůli covidovým omezením v Česku chybí. Data vyplývají z analýzy společnosti Profesia.

„V posledním roce se zvýšil zájem o nabízená místa, zejména na pozice v ostraze nebo v úklidových službách. Nejvíce volných pozic máme aktuálně v oblasti ostrahy, kde se nám nyní hlásí dvakrát až třikrát více zájemců než před covidem. Změnilo se i spektrum uchazečů. Například v oblasti úklidových služeb, kam se dříve hlásilo minimum lidí s českou národností. Dnes tvoří polovinu ze všech zájemců,“ potvrdil Radoslav Kavulič, HR ředitel společnosti SSI Group. Na nedostatek zájemců o práci si podle dat nemohou stěžovat ani firmy v retailu. Důvody jsou úplně stejné – uzavřené služby.

Paradoxem doby je, že v Česku stále pracovní síla chybí. A to i při 4,2procentní nezaměstnanosti. Nejvíce nabídek práce je na Profesia.cz tradičně v oblasti výroby, zejména strojírenství – jde o pozice jako dělník, operátor výroby nebo montážník. Další v pořadí je co do počtu retail, zde je poptávka zejména po prodavačích a pokladních. Mezi nejčastěji nabízené pozice patří také skladník.

Firmy ale hledají i sofistikovanější pozice, zejména v IT. „Momentálně nabíráme převážně v oblasti cloudu a applied security; věnujeme se také spolupráci s rekvalifikačními agenturami, jež vychovávají v těchto oblastech kandidáty, kteří neměli potřebné zkušenosti,“ konstatuje Petr Bujalka, manažer náboru Accenture v ČR. 

Nízká hladina nezaměstnanosti ale nemusí vydržet dlouho. I ministryně práce Jana Maláčová přiznala, že se na ní podepisuje program Antivirus, tedy česká forma kurzarbeitu. Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče se do dalších měsíců ale čeká postupný nárůst nezaměstnanosti, vládní opatření na podporu zaměstnanosti by nicméně měla dál tlumit výraznější eskalaci počtu nezaměstnaných. „Přesto si myslím, že na přelomu jara a léta může míra nezaměstnanosti přechodně překonat úroveň pěti procent,“ uvedl Jáč. Ve druhé polovině roku by podle něj měla nezaměstnanost klesnout. Podmínkou je oživení růstu české ekonomiky a úspěšná vakcinace obyvatel.