Prezident vetoval snížení platby státu do zdravotnictví

Miloš Zeman do Poslanecké sněmovny vrátil novelu zákona, která měla snížit platby za státní pojištěnce. Podle hlavy státu by opatření vedlo ke snížení kvality zdravotní péče.

Prezident vetoval snížení platby státu do zdravotnictví
Miloš Zeman | Profimedia.cz

Na základě novely, kterou minulý týden schválily obě parlamentní komory, mají po lednovém zvýšení ve zbytku roku klesnout státní platby do zdravotnictví za důchodce, děti, studenty nebo nezaměstnané. Podle návrhu platby klesnou na pět měsíců na 1487 korun. Aktuálně přitom stát za každého svého pojištěnce platí pojišťovnám 1967 korun měsíčně. Zatímco částku 1967 korun prosadila tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), sníženou částku schválil současný kabinet na návrh ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09).

„Přijatá zákonná úprava ohrožuje zachování kvality a dostupnosti zdravotní péče a vůbec neřeší jejich nezbytné zlepšování,“ napsal prezident ve zdůvodnění svého rozhodnutí šéfce Sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09). Opírá se přitom o negativní stanovisko České lékařské komory nebo zdravotních pojišťoven. „Na problematičnost snížení plateb za tzv. státní pojištěnce poukazují i zástupci zdravotních pojišťoven, kteří konstatují, že dalších zhruba 14 mld. Kč poklesu příjmů již nepokryjí zůstatky na svých účtech, a část nezaplacených nákladů se tak přesune do dalšího roku; přitom jen pro letošní rok zdravotně pojistné plány zdravotních pojišťoven počítají s deficitem 9,5 miliardy korun,“ píše prezident v podrobném zdůvodnění veta.

Již dříve se proti snížení plateb vyjádřil prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Může to dopadnout i na platy zdravotníků. To je za současné situace, kdy se zdravotnictví vzpamatovává z covidu-19, mělo by se připravovat na novou vlnu covidu, musí se postarat o ukrajinské uprchlíky a čelíme rekordní inflaci, naprosto nepochopitelné. Dokázal bych vám tu mluvit hodiny o tom, co předchozí vláda Andreje Babiše pokazila. Ale na druhou stranu – Babišovi a jeho ministrům se nepochybně podařilo pro systém zajistit dostatek peněz. Současná situace je taková, že chaos v řízení resortu je stejný jako za Babiše, ale navíc se ještě zdravotnictví mají peníze sebrat,“ sdělil Milan Kubek týdeníku Hrot. Negativně se k novele vyjádřil i předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) uvedla, že poslanci prezidentovo veto přehlasují. Potřebují k tomu 101 poslanců, vládní koalice má však pohodlnou většinu 108 hlasů. „Jak již vláda opakovaně ubezpečila, změna výše plateb nebude mít negativní vliv ani na kvalitu, ani na dostupnost zdravotní péče pro občany, protože zdravotní pojišťovny mají k dispozici desítky miliard v rezervách. Pan prezident se tedy mýlí a jeho veto vládní koalice ve Sněmovně přehlasuje,“ napsala Pekarová Adamová.

Proti zákonu se již dříve vymezily opoziční ANO a SPD. Novelu několik měsíců obstruovaly. Zdlouhavé jednání lze očekávat i při projednávání prezidentova veta. Předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová již dříve pro online deník Novinky.cz uvedla, že kvůli platbám půjdou opoziční poslanci klidně i „na barikádu“.