Přeočkování Novavaxem? Zapomeňte

Vakcína Nuvaxovid od americké farmaceutické společnosti Novavax nabírá v Evropě zpoždění. Navíc nebude určena k posílení dosavadních masově využívaných vakcín proti covidu-19.

Přeočkování Novavaxem? Zapomeňte
ilustrační foto | Profimedia.cz

Tisíce lidí, kteří s očkováním proti covidu-19 čekají na novou vakcínu proteinového typu od Novavaxu, se hned tak nedočkají. Ačkoli očkování koncem prosince schválila Evropská léková agentura, farmaceutická společnost nestíhá dodat dostatečný počet dávek v původně avizovaném termínu. Zatímco bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přislíbil první dodávku již během ledna, Češi si nakonec počkají minimálně do přelomu února a března.

„Novavax potvrdil, že s dodávkami pro Evropskou unii začne 21. února. Nicméně není jasné, zda bude Česká republika mezi prvními evropskými zeměmi, které vakcíny dostanou, či zda to bude trvat o něco déle,“ řekl týdeníku Hrot mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Zpoždění prý není zaviněno na české straně. Vakcína byla pro všechny země EU objednána Evropskou komisí. Distribuce tedy musí být centrální a začít jednotně. Jenže výroba proteinové vakcíny je výrazně náročnější než u jiných typů očkování proti covidu-19. Vyrobit dostatečné množství látky pro celou EU proto zabere více času.

Nepříjemnou zprávu má ministerstvo také pro ty, kteří již byli naočkováni vakcínami jiného typu od jiných výrobců a nyní čekají s aplikací třetí, posilující dávky právě na dodávku proteinového očkování. „Bohužel vakcína Nuvaxovid není Evropskou lékovou agenturou schválena coby posilující očkovací látka. Bude tedy určena pro dosud nenaočkované. Jako posilující budou i nadále aplikovány v souladu se schválením Evropské lékové agentury látky od Pfizeru a Moderny,“ řekl Jakob.

Ministerstvo zdravotnictví přesto očekává, že bude o novou vakcínu zájem. Mohli by ji akceptovat i lidé, kteří odmítají ty dosud schválené, typu mRNA a vektorové. Proteinové vakcíny jsou totiž prověřené časem. Na proteinu (bílkovině) jsou již založena očkování proti chřipce nebo žloutence typu B. Nuvaxovid má navíc podle ministerstva zdravotnictví méně popsaných kontraindikací. Vhodný by tedy mohl být i pro část lidí, kteří dosud ze zdravotních důvodů nemohli být očkováni jinými schválenými látkami.