EMA schválila první proteinovou vakcínu na covid-19

Evropská léková agentura doporučila schválit vakcínu od americké společnosti Novavax. Česko by jí mohlo očkovat do dvou měsíců.

EMA schválila první proteinovou vakcínu na covid-19
Vakcína proti covidu-19 Novavax, ilustrační foto | Profimedia.cz

Evropská léková agentura doporučila Evropské komisi udělit podmínečnou registraci vakcíně Nuvaxovid, určené k prevenci vzniku onemocnění covid-19 u osob ve věku od osmnácti let. Jde v pořadí již o pátou vakcínu proti onemocnění covid-19 a první proteinovou, kterou EMA doporučila k registraci. Evropská komise návrhu vyhověla.

„Tato vakcína se liší od dříve registrovaných vakcín proti covidu-19, jde o takzvanou proteinovou podjednotkovou vakcínu, nejedná se tedy o očkovací látku založenou na mRNA nebo virovém vektoru. Věřím, že rozšíření spektra dostupných vakcín podpoří očkování, a tím dále zmírní dopad pandemie na naši společnost,“ uvedla Irena Storová, ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Od proteinových vakcín se očekává, že by je mohli akceptovat i lidé, kteří odmítají ty dosud schválené, typu mRNA a vektorové. Proteinové vakcíny jsou totiž prověřené časem. Na proteinu (bílkovině) jsou již založena očkování proti chřipce nebo žloutence typu B.

Nuvaxovid obstál ve studiích prověřujících jeho účinnost. První studie proběhla ve Velké Británii. V ní se na vzorku patnácti tisíc účastníků prokázala účinnost 96,4 procenta proti původnímu virovému kmenu a 86,3 procenta proti alfa (britské) variantě. Celková účinnost 89,7 procenta je pak doložena potvrzením s příznivým hodnocením bezpečnosti a účinnosti s minimem nežádoucích účinků. Slibné jsou i výsledky studie s třiceti tisíci účastníky z USA a Mexika. Zde vakcína prokázala stoprocentní ochranu proti středně těžkému a těžkému onemocnění a 90,4procentní celkovou účinnost. Lze očekávat, že proti dominující delta mutaci bude účinnost o něco nižší. Totéž platí i pro novou mutaci omikron.

Vakcína je dvoudávková. Výrobce doporučuje podat druhou dávku tři týdny po první dávce. Podle vyjádření bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) Česká republika objednala od amerického výrobce dostatek očkovacích látek, v prvním kole 370 tisíc dávek. Do Česka by mohly dorazit jeden až dva měsíce po schválení Evropskou komisí. 

V EU se dosud schválily čtyři vakcíny od firem Moderna, Pfizer/BioNTech (mRNA) a Johnson & Johnson, AstraZeneca (vektorové). Na doporučení EMA pak čekají proteinové vakcíny Vidprevtyn od francouzského výrobce Sanofi a VLA2001 od společnosti Valneva.