Vektorové vakcíny vyklízejí pozice. Lidem už propadají certifikáty

V České republice i ostatních evropských státech pomalu mizí vektorové vakcíny na covid-19. S vakcínou Janssen od Johnson & Johnson si už někde ani nezalyžujete.

Vektorové vakcíny vyklízejí pozice. Lidem už propadají certifikáty
ilustrační foto | Profimedia.cz

Měly být hlavním konkurentem moderních mRNA vakcín na covid-19, nakonec však z ordinací lékařů mizejí a lidé musí ve velkém chodit na přeočkování. Řeč je o vektorových vakcínách Janssen od firmy Johnson & Johnson a Vaxzevria od AstraZenecy, u nichž vědecké studie zjistily významný a rychlý pokles účinnosti již několik měsíců po jejich aplikaci.

Podle Centrálního rezervačního systému Ministerstva zdravotnictví ČR jednodávkovou vakcínu Janssen nabízí už jen několik desítek očkovacích míst. V některých krajích dokonce jen jedno až dvě. Očkovat se jimi mohou osoby starší osmnácti let, ministerstvo zdravotnictví ji však v minulosti doporučilo zejména osobám starším šedesáti let. Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v polovině prosince uvedl, že se podávání Janssenu bude utlumovat. Podávat se má zejména v případě, kdy lékaři ze zdravotních důvodů pacientům nedoporučí moderní mRNA vakcínu.

Ještě horší je to s AstraZenecou. Centrální rezervační systém již nenabízí jediné očkovací místo, kde by disponovali touto vakcínou. Britský farmaceutický moloch doplatil zejména na negativní publicitu spojenou s vzácným výskytem krevních sraženin. Tento nežádoucí účinek se však později vyskytl i u očkovacích látek jiných výrobců. Očkovací látka mizí z evropských ordinací. Spoléhají na ni už jen v domovské Velké Británii a dále v rozvojových státech v rámci humanitární pomoci.

Vzhledem k rychlému slábnutí vakcín evropské státy pomalu přistupují k zneplatnění očkovacích certifikátů v případě, že občan nedorazil na posilující dávku očkování mRNA vakcínou. Naposledy tak učinilo Rakousko, které přes noc zneplatnilo jednodávkové očkování Janssenem. „Od 3. ledna 2022 budou očkovací certifikáty osob očkovaných jednodávkovou vakcínou Janssen při kontrole v Rakousku vykazovány jako neplatné. Pro zachování platnosti očkovacího certifikátu je nutné přeočkování do 2. 1. 2022,“ uvedlo v tiskové zprávě české velvyslanectví v Rakousku. Bez platného certifikátu v zemi nemůžete lyžovat, navštívit kina, restaurace ani se ubytovat. Podobně postupuje i Itálie.

Zkrácení platnosti certifikátů plánoval také český ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) s ohledem na velmi nakažlivou variantu koronaviru omikron. Původně oznámil, že ukončí platnost plného očkování po devíti měsících od 1. ledna. Na poslední chvíli však rozhodl o odkladu tohoto nařízení na 1. února v souladu se závaznými pravidly Evropské komise. Podle Válka díky tomu lidé získají dostatek času na podstoupení posilujících dávek očkování. Posilující dávkou se rozumí očkování mRNA vakcínou od Pfizeru nebo Moderny. Brzy by měly do Česka dorazit vakcíny tradičního proteinového typu od americké společnosti Novavax. Očkovací schéma počítá se dvěma dávkami.