Premiérka Trussová: rozklížená Británie potřebuje léčbu Železnou lady 2.0

Nová britská premiérka musí postupovat rychle a razantně. A celou dobu bude balancovat na ostří recese

Premiérka Trussová: rozklížená Británie potřebuje léčbu Železnou lady 2.0
Liz Trussová | Shutterstock.com

Vyhrát o dvacet tisíc hlasů v zemi se skoro padesáti miliony voličů není žádná sláva, ale počítá se výsledek. I v případě, že nejde o všeobecné parlamentní volby, ale o vnitrostranické hlasování o tom, kdo nahradí padlého premiéra Borise Johnsona. A v něm Liz Trussová zvítězila nad Rishim Sunakem přesvědčivě, o třetinu, takže do tradičního sídla britských premiérů v londýnské Downing Street číslo 10 se nastěhuje po zásluze.

Úplně jiná věc je, že ji tam nečeká klidné uvažování nad prvními sto dny u šálku čaje, ale papiňák natlakovaný problémy, z nichž některé jsou starého data a žádný nemá snadné řešení. Na domácí frontě je asi nejurgentnějším problémem zvládnutí letošní topné sezony a toho, čemu říkají „krize životních nákladů“. Z velkých ekonomik má Británie nejvyšší inflaci, která by letos mohla činit třináct procent.

Zima u otužilců

Každý, kdo v Británii v chladných ročních obdobích někdy pobýval, si musel všimnout mimořádné otužilosti zdejšího obyvatelstva, kdy pokojová teplota osmnáct stupňů Celsia je v mizerně tepelně izolovaných řadovkách s jednoduchými okny považována za luxus. Tuto zimu určitě bude, protože cenový strop na výdaje průměrné domácnosti za energie se k 1. říjnu má navýšit na 3549 liber za rok, tedy pokud se do té doby vláda nerozhodne jinak. Opoziční labouristé už s kartou zmrazení stropu na 1971 librách nějakou dobu hrají.

Co mohla nová premiérka dělat než ukázat snadnou komunikovatelnou ráznost? Podle očekávání oznámila, že „cap“ bude zafixován na dva roky na částce 2500 liber ročně (cca 70 tisíc korun).

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit