PPF se oklepala ze ztrát a loni vydělala šest miliard

Největší tuzemská investiční skupina PPF rodiny Kellnerových loni vydělala 239 milionů eur čistého. Teď chce pod vedením Jiřího Šmejce opět investovat.

PPF se oklepala ze ztrát a loni vydělala šest miliard
ilustrační foto | Shutterstock.com

V loňském roce skupina PPF utržila tu největší ztrátu ve své historii. A to když v březnu tragicky zahynul její zakladatel, šéf a vizionář Petr Kellner. Z pohledu čísel se však skupina nakonec přece jen dostala z nejhoršího. Za rok 2021 vytvořila čistý zisk 239 milionů eur, v přepočtu tedy bezmála šest miliard korun. 

Vybředla tak z účetní ztráty za rok 2020, která v tomto covidovém roce dosáhla hrozivých 9,5 miliardy korun. Skupinu tehdy stáhl ke dnu zejména problematický byznys Home Creditu v Asii. Z loňských čísel se už zdá, že skupina je z nejhoršího venku.

„Všechny naše byznysy loni meziročně zlepšily své výsledky. Nadto jsme  za posledních osmnáct měsíců zrealizovali několik významných transakcí. Celkově tyto akvizice a divestice posílily pozici v odvětvích, ve kterých podnikáme, a také naše finanční rezervy. Díky nim jsme připraveni aktivně investovat,“ uvedla v prohlášení Kateřina  Jirásková, finanční ředitelka PPF.

Loni skupina PPF například prodala za desítky miliard korun třetinu telekomunikační skupiny CETIN. Letos ještě přidala exit z ruské části Home Creditu a v Česku nedávno odpískala plánované spojení s bankou Moneta. Vedení skupiny od června převzal po Ladislavu Bartoníčkovi finančník Jiří Šmejc.   

Nyní je podle tiskového prohlášení připravena investovat v souladu se svou strategií diverzifikace byznysu směrem na zavedené západní trhy. „Výhled na následující období ovšem komplikují současné náročné makroekonomické a geopolitické podmínky,“ stojí v tiskové zprávě. 

Celková aktiva skupiny ke konci loňského roku dosáhla 42,2 miliardy eur. O rok dříve to bylo 39,7 miliardy eur. Vlastní kapitál skupiny PPF připadající na akcionáře k 31. prosinci 2021 činil 8,5 miliardy eur, o 600 milionů více než o rok dříve.