Workoholik z Varů. Jak Jiří Šmejc změní PPF?

S příchodem Jiřího Šmejce startuje nová éra PPF. Angažmá pracovitého matematika ukazuje, že rodina Renáty Kellnerové ze skupiny nechce mít jen pasivního správce miliard

Workoholik z Varů. Jak Jiří Šmejc změní PPF?
Jiří Šmejc nemá na trhu žádné vyložené nepřátele. Chladnější vztahy má snad jen s Ivanem Zachem, ale jinak dokáže vyjít prakticky s každým. | Profimedia.cz

Dnes píše v Grandhotelu Pupp miliardářský příběh hanácký bankéř Pavel Hubáček. Ale historie hotelu na břehu řeky Teplé v Karlových Varech je spojena s ještě většími štikami českého byznysu. Právě zde se před třiceti lety začal rodit příběh Jiřího Šmejce, nového šéfa největší investiční skupiny v Česku.

Šmejc se na základě rozhodnutí vdovy po tragicky zesnulém Petru Kellnerovi, Renáty Kellnerové, stane 15. června šéfem rozsáhlé skupiny PPF. Bez pravidelné výplaty, zato s možností získat její desetinový podíl, pokud během tří let splní požadované ekonomické cíle.

Po méně výrazném korporátním veteránovi Ladislavu Bartoníčkovi, který skupinu vedl zhruba rok po Kellnerově smrti, přichází přemýšlivý investor a také mnohem větší střelec, než jakým je někdejší ředitel České pojišťovny Bartoníček. V kombinaci se silným mandátem, který od rodiny bezesporu získal, je to minimálně signál vůči dravcům z řad ostatních miliardářů v regionu, kteří už věštili postupné oslabování PPF či rovnou její úplný rozpad. A že se mnohým už sbíhaly sliny.

Příchod Šmejce však ukazuje, že rodina chce v PPF mít nadále aktivního hybatele tuzemského byznysu se silným lídrem v čele. Z tohoto pohledu asi nemohla volit lépe. Důležitou roli v tomto uvažování Renáty Kellnerové sehrál Da­niel Křetínský, partner její dcery Anny, sám o sobě agilní investor světové velikosti, vládce skupiny EPH a zároveň Šmejcův dobrý přítel a také obchodní spojenec. Jejich lidská i byznysová chemie bude pro směřování PPF bezesporu zásadní. Oba navíc usednou společně s Bartoníčkem v nově vytvořené radě poradců rodiny Renáty Kellnerové.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit