Pátrání po Leninovi

Týdeník Hrot se pustil do pátrání po minulosti sochy V. I. Lenina, která v brzké době „ozdobí“ německý Gelsenkirchen. Zjistil, že má český původ.

Pátrání po Leninovi
„Berounský" Lenin kdysi stával před sídlem místních komunistů. Po „kontrarevolučních" událostech roku 1989 se stal součástí sbírek Muzea Českého krasu v Berouně. | Tomáš Novák týdeník HROT

Kdysi se kvůli planoucím uhelným plynům, které ozařovaly noční oblohu, Gelsenkirchenu přezdívalo „město tisíce ohňů“. Doby, kdy patřil k nejdůležitějším hornickým městům Evropy, jsou už sice dávno pryč, přesto v polovině března hodlala přední světová média vyslat své zástupce do tamního „kulturáku“, který stojí v nenápadné gelsenkirchenské čtvrti Horst.

Poprask způsobila místní buňka Marxisticko-leninistické strany Německa (MLPD), která oznámila, že v předvečer 150. výročí narození Vladimíra Iljiče Lenina slavnostně odhalí vůbec první sochu tohoto slavného tyrana a revolucionáře na území někdejšího Západního Německa. Úřady dělaly vše možné, aby zmíněnou taškařici zatrhly, ale nakonec to za ně udělala až pandemie koronaviru. Jenže nějaký vir marxisty nezastaví, a tak už spřádají plány na dokončení svého velkého revolučního počinu. „Odhalení proběhne, jakmile to situace dovolí. Momentálně diskutujeme o termínech v červnu nebo září,“ sdělil týdeníku Hrot člen ústředního výboru strany Peter Weispfenning. 

Bizarní příběh má pro Čechy speciální význam. Gelsenkirchenský – přes dva metry vysoký a 1100 kilogramů těžký – litinový Lenin je totiž český „rodák“, kterého kdysi vytvořil dnes již zemřelý sochař Vladimír Kýn. Kdysi existoval ve čtyřech kopiích, přičemž dvě z nich na začátku 90. let zmizely ze světa a dnes už sotva zjistíme, jestli gelsenkirchenská kopie stávala svého času před slévárnou v Hořovicích u Berouna, nebo dělala radost sovětským vojákům dislokovaným v severočeských Zákupech. Čtvrtstoletí poté každopádně kdosi dotyčného revolucionáře začal nabízet na slovenských internetových bazarech, poté se přestěhoval na globální aukční server eBay, a odtud si sochu koupili gelsenkirchenští komunisté.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit