Pandemie politikům neškodí

Vzkaz pro Andreje Babiše: V pandemii se dají vyhrát volby, ne že ne.

Když Lidová strana pro svobodu a demokracii nizozemského premiéra Marka Rutteho vyhrála ve své zemi opět volby, staronovému premiérovi na twitteru pogratuloval jeho český protějšek Andrej Babiš. Jenže pochlubit se veřejně náklonností k populárnímu nizozemskému politikovi je pro Andreje Babiše poněkud dvojsečné. Je to totiž právě Andrej Babiš, který žehrá na to, že mu covidová pandemie ubírá hlasy voličů. Připomeňme, že v Nizozemsku mají pandemii také, a Rutteho strana v dolní komoře parlamentu dokonce posílila.

Vliv pandemie na národní volby v evropských zemích je velmi zajímavé sledovat. Rutteho VVD ji zpočátku nezvládala na jedničku, jako chyba se ukázalo otálení v přijímání nepopulárních opatření.  Ale i přes ně se země dokázala přenést. V posledních týdnech před volbami počet případů sice opět rostl, ale Ruttemu to neublížilo. Byl srozumitelný, uznal chyby, jeho vláda jednala předvídatelně a vstřícně. Tak vypadá recept na to, jak politicky přežít krizi.

Babišovo ANO bude ale zřejmě následovat scénář z Rumunska. Ludovic Orban, který vedl menšinový kabinet, před koncem roku očekával, že přetaví své předchozí úspěchy v regionálních volbách i ve vítězství v parlamentu. Nestalo se to, i když ještě rok před volbami mu průzkumy přisuzovaly kolem 40 procent. Do voleb spadl na 25 procent a jeho strana skončila druhá. Důvodem byla právě covidová pandemie. Ale ne ona samotná, spíše chaos Orbanovy vlády, s jakým k ní přistupoval.

Oba příklady z poslední doby ukazují, že Andrej Babiš obviňuje celosvětové okolnosti úplně zbytečně. Pokud by byl schopným premiérem, mohl klidně následovat Marka Rutteho a počet křesel ve sněmovně po volbách pro své hnutí rozšířit.

Babiš udělal první zásadní chybu, když chtěl vyhrát za každou cenu krajské volby. Na sklonku loňského léta odsouval všechna důležitá omezení pokud možno až za termín voleb, aby svému hnutí před voliči neuškodil. V podstatě to vyšlo, vyhrál v deseti krajích. Jenže právě kvůli tomuto otálení se v Česku rozběhla nákaza covidem tak, že ani následná tvrdá opatření počty nemocných nesrazila. A jaký chaos ve vyhlašování a rušení opatření pak nastal, z toho také nemůže vláda vinit nikoho jiného.

ANO má šanci svou pozici ještě vylepšit, do voleb je daleko a voličská základna hnutí bude do té doby naočkovaná, omezení v obchodech a službách poleví. Ale svádět jakýkoli špatný výsledek na „vyšší moc“ by bylo opravdu chucpe.