Nezaměstnanost skoro neroste. Na podzim se to změní

Bez práce bylo v květnu 2,5 procenta Čechů. S koncem sezónních prací a programu Antivirus ale nezaměstnanost poroste.

Nezaměstnanost skoro neroste. Na podzim se to změní
ilustrační foto | Profimedia.cz

Navzdory koronakrizi si Česko zachovává primát v nezaměstnanosti. V květnu bylo podle statistiků bez práce jen 2,5 procenta Čechů. To je nejméně ze všech zemí Evropské unie. Průměr evropské sedmadvacítky vzrostl na 6,7 procenta a v případě eurozóny dokonce na 7,4 procenta.

Analytiky statistiky z trhu práce potěšily. Očekávání byla kvůli zastavení ekonomik v březnu a dubnu podstatně pesimističtější. Radost z toho, jak málo lidí v Česku připravila čínská chřipka o práci, by nicméně byla předčasná. Čísla jsou zkreslená několika faktory, jejichž efekt na konci léta nejspíš vyprchá.

„Prvním je program Antivirus, díky kterému mnohé firmy nepropouštějí. Druhým faktorem jsou sezonní práce, které zvyšují zaměstnanost. A posledním důvodem je to, ze společnosti, které i přes Antivirus propouštěly, mají zaměstnance ještě ve výpovědní lhůtě,“ vysvětluje partner poradenské společnosti Moore Czech Republic Radovan Hauk. Na podzim je tak podle něj potřeba počítat se skokovým růstem nezaměstnanosti. „Ani prodloužení Antiviru tomu zásadně nezabrání,“ dodává Hauk.

V USA vznikají miliony míst

Přestože v Evropské unii dosahuje nezaměstnanost podstatně vyšších hodnot než v Česku, i číslo 7,4 procenta je podle ekonomů stále relativně dobrou zprávou. „Nezaměstnanost se zvedla pouze o desetinu procentního bodu na 7,4 z dubnových 7,3 procenta. Trh se přitom obával vzestupu na 7,7 procenta, nejoptimističtější odhad činil 7,5 procenta a největší pesimista na trhu čekal dokonce 8,8 procenta,“ konstatuje analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

Důvodem lepších čísel, než se čekalo, jsou jednak záchranné programy jednotlivých evropských vlád, které mají za cíl zabránit propouštění. Statistiky ale ovlivňuje i fakt, že dlouhodobě nezaměstnaní, kteří rezignují na hledání práce, vypadnou z databází pracovních úřadů.

Dramatický obrat zaznamenávají Spojené státy. Díky tamnímu mnohem pružnějšímu trhu práce sice během několika týdnů v březnu a dubnu ztratilo místo 22 milionů lidí, v květnu a červnu ale díky otvírání ekonomiky zhruba 7,5 milionu nových míst vzniklo. „Oproti předkrizovému období stále chybí 14,5 milionu pracovních příležitostí. Míra nezaměstnanosti ale klesá; oproti rekordním dubnovým 14,7 procenta se v červnu dostala na 11,1 procenta,“ dodává Vejmělek.

Spojené státy ale zdaleka nemají vyhráno. Rychlé šíření koronaviru kvůli příliš brzy ukončenému lockdownu už guvernéry některých států opět vedlo k uzavření některých byznysů, typicky barů nebo kin. Pokud se bude situace dál zhoršovat, poznamená to opět i trh práce.

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní