Krize na obzoru? Čtvrtina firem plánuje propouštění

Nejistota a obavy z dalšího vývoje vedou tuzemské zaměstnavatele k větší opatrnosti při náboru nových pracovníků. Hned čtvrtina firem plánuje propouštět.

Krize na obzoru? Čtvrtina firem plánuje propouštění
ilustrační foto | Shutterstock.com

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro první čtvrtletí 2023 další pokles náborových plánů, ukázal nový průzkum Index trhu práce společnosti Manpower. Každé čtvrtletí personální agentura zjišťuje, zda firmy v různých segmentech plánují v následujícím kvartálu nabírat či propouštět zaměstnance, případně zda nepředpokládají žádné změny.

Z 510 významných zaměstnavatelů 24 procent očekává pokles počtu zaměstnanců, 22 procent předpovídá jejich nárůst a 43 procent zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny.

„Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro první čtvrtletí 2023 hodnotu -2 procenta. Na trhu práce tedy dochází ve srovnání s předchozím čtvrtletím k mírnému poklesu. Index pro Českou republiku se snížil o třináct procentních bodů oproti minulému čtvrtletí, v meziročním srovnání o patnáct procentních bodů. V globálním hodnocení se Česká republika propadla a je na 39. místě ze 41 hodnocených zemí,“ informovali autoři průzkumu. 

 

Hodnota indexu práce je získávána tak, že od procenta zaměstnavatelů, kteří předpokládají nárůst pracovních sil, je odečteno procento zaměstnavatelů, kteří předpokládají pokles počtu pracovních sil.

Poroste nezaměstnanost, ale jen mírně

Podle ředitelky Manpower Jaroslavy Rezlerové výrazně ubylo firem, které jsou v dalším výhledu optimistické.

„Nervozita zaměstnavatelů roste, ale většina firem je spíše opatrná a vyčkává, jak se ekonomická a energetická situace vyvine. Zaměstnavatelé spíše pozastavují nábory, než že by plánovali hromadné propouštění. Počet otevřených pozic na trhu je ale stále velmi vysoký, a tak bude docházet pouze k pozvolnému nárůstu nezaměstnanosti,“ uvedla Rezlerová.

 

V případě IT sektoru očekává nárůst zaměstnanců devět procent oslovených firem, v sektoru obchodu a služeb chce nabírat osm procent zaměstnavatelů. Naopak spíše propouštět budou nejvíce firmy podnikající v oblasti energetiky a veřejných služeb (22 procent), dále v komunikacích (21 procent) a finančnictví (12 procent).

Pokud jde o regionální srovnání, pak pokles na trhu práce očekávají firmy v Praze a na Moravě. Zbytek Čech mimo Prahu očekává spíše nárůst. V porovnání s předchozím čtvrtletím však náborové plány oslabily ve všech třech regionech.