Německo se bojí ruských raket. Nový protiraketový deštník by chránil i Polsko

Kvůli fakticky nulové ochraně před ruskými raketami plánuje Německo pořídit izraelsko-americký systém Arrow 3 za dvě miliardy eur.

Německo se bojí ruských raket. Nový protiraketový deštník by chránil i Polsko
Izraelský protiraketový systém Železná kupole v akci v jižním Izraeli | foto Shutterstock.com

Ruská raketa Iskander odpálená z ruského Kaliningradu zasáhne hlavní německé město Berlín za pět minut. A Německo nemá v současnosti účinnou zbraň, jak se tomuto potenciálnímu vojenskému scénáři bránit. Německý kabinet proto zvažuje rychlé pořízení moderního protiraketového deštníku, který by řešil nejen odražení útoku raket krátkého doletu do tisíce kilometrů, ale i středního doletu. 

Německá média zmiňují zejména dva izraelské protiraketové systémy. Tím prvním je Železná kopule (Iron Dome), jež chrání izraelská města před útoky z palestinských území a je vhodná právě pro zasažení raket krátkého doletu.

Druhým protiraketovým systémem je Arrow 3, jenž dokáže sestřelit rakety na vzdálenost 2400 kilometrů. Na tom spolupracuje izraelský výrobce Israel Aerospace Industries s americkou firmou Boeing. Rakety jsou hypersonické a umějí zasáhnout rakety mimo atmosféru. I proto se mohou použít na sestřelení nepřátelských družic.

Německo zásadně přehodnocuje svou obrannou politiku a reaguje na krvavou válku na Ukrajině, kdy se Rusko zaměřuje na ničení vojenských i civilních cílů pomocí raket odpálených z ruského území. Moskva se pochlubila i použitím hypersonických zbraní. 

Německo je bezbranné

Vojenští odborníci v Německu dlouhodobě kritizují fakt, že je místní armáda proti raketovým útokům prakticky bezbranná, disponuje totiž pouze americkým protiraketovým systémem Patriot. V úvahu připadá i pořízení náhrady, tou je modernější americký systém THAAD (Terminal High Altitude Area Defense).

O moderním protiraketovém deštníku hovořil kancléř Olaf Scholz s generálním inspektorem Bundeswehru Eberhardem Zornem. Systém Arrow 3 by měl stát dvě miliardy eur a nasazen by mohl být nejdříve v roce 2025.

Nedělník Bild am Sonntag zmínil možnost, že nový protiraketový systém může chránit kromě Německa i území dalších států, jako je Polsko, pobaltské státy nebo Rumunsko. Okolním státům by stačilo mít na svém území odpalovací zařízení a rakety. Radary by byly umístěny na třech místech v Německu, koordinaci protiútoku by řídilo velitelství v Uedemu nedaleko hranic s Nizozemskem. 

Němečtí politici na vybudování moderní protiraketové obrany reagují vesměs pozitivně. Poslanec SPD z rozpočtového výboru Andreas Schwarz varoval před ruskou hrozbou a podpořil vybudování nových kapacit. 

„Můžeme protiraketový deštník překlenout i nad sousedními zeměmi. To by znamenalo, že bychom hráli klíčovou roli v bezpečnosti Evropy,“ dodal poslanec. O podrobnostech izraelských protiraketových systémů se mají informovat němečtí poslanci přímo v židovském státě. Německo vyčlenilo na modernizaci své armády extra částku ve výši sta miliard eur.  

Železná kopule pro města

Německý generál ve výslužbě Hans-Lothar Domröse vysvětlil, že případné použití Železné kopule je vhodné pro obranu německých měst, nikoli pro celé území Spolkové republiky. „Železná kopule, jako je ta v Izraeli, dokáže ochránit jen větší města,“ zdůraznil. Může být použita na ochranu aglomerací jako Berlín, Hamburk nebo Mnichov. 

Efektivní protiraketový systém požadoval po Izraeli v minulých týdnech ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Každý ví, že vaše systémy protiraketové obrany jsou nejlepší. Rozhodně můžete pomoci našemu lidu, zachránit životy Ukrajincům, ukrajinským Židům,“ apeloval na poslance Knesetu prezident napadeného státu. 

Poskytnutí Železné kopule a rozmístění systému na Ukrajině, kterému se Izrael kvůli zachování dobrých vztahů s Kremlem brání, by bylo složité. Profesor bezpečnostních a zpravodajských studií na Australské národní univerzitě John Blaxland připomenul, že se v praxi protiraketový systém používal zejména proti starším raketám sovětské výroby, které měli k dispozici palestinští bojovníci.

Účinnost je limitována tím, že by protiraketové střely musely být na Ukrajině nasazeny ve velkém množství a na správných místech. Například kolem Kyjeva. Na východě Ukrajiny by hrozilo riziko, že zbraně padnou do rukou ruských jednotek. Použití v Izraeli má výhodu v tom, že chrání mnohem menší území a vojáci vědí, že útok mohou očekávat z prostoru Pásma Gazy, který ovládá teroristická organizace Hamás.