Izrael a „nacisté na Ukrajině“. Židovský stát balancuje mezi přízní Kremlu a Kyjeva

Izrael se ocitl v ošemetné situaci. Balancuje mezi podporou putinovského Ruska, jež hovoří o odstranění nacistů na Ukrajině, a podporou ukrajinského prezidenta Zelenského, jenž má židovské předky.

Izrael a „nacisté na Ukrajině“. Židovský stát balancuje mezi přízní Kremlu a Kyjeva
Izraelský premiér Naftali Bennett a ruský prezident Vladimir Putin v říjnu 2021 v Soči | foto Profimedia.cz/Yevgeny Biyatov/POOL/TASS/Alamy Live News

Ruským opakovaným argumentem vojenské akce na Ukrajině je kromě vágního termínu demilitarizace, jenž může zahrnovat cokoli včetně zničení ukrajinské armády a okupace celé země, oblíbená fráze denacifikace. Putin a jeho nohsledové se snaží vyvolat dojem, že je Ukrajina řízena fašisty, neonacisty a nacionalisty (případně Bílým domem), kteří chtějí zničit vše ruské. 

Pro židovský Stát Izrael se jedná o ošemetnou argumentaci, protože je spojencem Západu a nechce si jej nahněvat v případě výrazného proruského postoje. Na druhou stranu má zájem o dobré vztahy s Moskvou, která se angažuje v Sýrii. Putin dosud dovoloval Izraeli, aby podnikal útoky proti jednotkám podporujícím Írán, tradičního nepřítele Izraele.

Opatrnou rétoriku Izraele potvrzuje reakce na raketový útok Ruska na Kyjev, kdy došlo během ostřelování televizního vysílače také k poničení památníku v Babím Jaru, kde během druhé světové války nacisté povraždili desetitisíce Židů z Kyjeva.

Natan Šaranský, izraelský politik a předseda Památníku holokaustu v Babím Jaru, útok odsoudil s tím, že se Putin snaží manipulovat i s odkazem holokaustu, aby ospravedlnil nezákonnou invazi do suverénní země. Šaranský se narodil v ukrajinském Doněcku a ze Sovětského svazu mu bylo dovoleno emigrovat do Izraele v roce 1986.

Výhody pro Abramoviče

Izraelská vláda nicméně oficiálně neobvinila Moskvu za tento útok a kritika samotné invaze je oproti zemím na Západě mírná. Izraelské muzeum holokaustu Jad Vašem dokonce už tři týdny před ruským útokem napsalo americkému velvyslanci, aby Spojené státy neuvalily sankce na izraelsko-ruského miliardáře Romana Abramoviče, jenž je významným mecenášem židovských institucí. Je ale také zastáncem Putina. 

Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert naznačil, že postoj k obsazení Ukrajiny je kompromitován tím, že Izrael okupuje palestinská území. Izrael byl za svou vlažnou reakci na půdě OSN kritizován ze strany amerických spojenců. 

Připomíná se i to, že izraelský premiér Naftali Bennett odmítl dodat Ukrajině zbraně, aby neprovokoval Rusko. Naopak se snaží zprostředkovat rozhovory mezi Zelenským a Putinem o možném příměří. Postoj izraelské vlády dokresluje i výrok mluvčího izraelského ministra zahraničí, který prohlásil, že země uvítá každého Žida, jenž bude chtít přicestovat z Ukrajiny. To naznačuje, že emigrace je v očích Tel Avivu lepším řešením než otevřený boj proti ruským okupantům. Na Ukrajině žije asi 200 tisíc obyvatel židovského původu, kteří by splňovali kritéria pro udělení izraelského občanství. 

Izrael na ukrajinsko-polskou hranici dopravil sedmnáct tun humanitární pomoci obsahující zdravotnický materiál, stany a spacáky. Shmuel Shpack, šéf Židovské agentury na Ukrajině, v souvislosti s uprchlickou krizí a ničením civilních cílů na Ukrajině hovoří o opakování scén z druhé světové války. Izraelské úřady očekávají, že by do Izraele mohlo odejít deset až patnáct tisíc Ukrajinců.