Nejen naše nemehla

Při nákupu vakcín se ukázalo, že národní zájmy v Evropské unii pořád váží mnoho.

Optimismus ze zahájeného očkování proti covidu u nás nabourává chaotická příprava očkovací kampaně. Pohled na mikromanažera v čele vlády, který to chce všechno řídit a obvolává v deset večer hejtmany, na klidu nepřidá.

Po zkušenosti s tím, jak si české zdravotnictví vede v boji s pandemií, však nejspíš není třeba mít přehnané obavy, že si to doktoři sami nezorganizují. Když pojišťovny vypíšou slušnou úhradu, budou sestřičky z vinohradské nemocnice obrazně řečeno klidně lovit stařenky naproti na Olšanských hřbitovech s injekční stříkačkou v ruce. Tyhle věci opravdu umíme.

Jestli tedy budou mít čím očkovat. Utěšování se, že když za nás vakcínu nakoupí EU, tak alespoň nemáme co tradičně zvrzat, se ukazuje poněkud lichým, nebo přinejmenším předčasným. Ve vzorně připraveném Německu je už z nedostatku vakcíny skandál.

Evropská unie se 450 miliony obyvatel je pro jakoukoli farmaceutickou firmu sakra silným vyjednávacím partnerem a mělo to klapnout. Že je to trochu jinak, rozkryl mezi svátky německý Der Spiegel. Zatímco USA si zajistily už v červenci dodávky 600 milionů dávek od německo-amerického konsorcia BioNTech-Pfizer a 200 milionů od Moderny, EU objednávala až v listopadu. A to v první fázi 200 milionů od BioNTechu a 80 milionů od Moderny s tím, že dalších 180 milionů bude odebráno později.

Podle Spiegelu nízká objednávka německý BioNTech překvapila. Jejím důvodem byla skutečnost, že se objednávalo ještě 300 milionů dávek od francouzské Sanofi. Ta sice vakcínu stále nemá a v testech se ukazuje, že zřejmě nevytváří dost protilátek u starších lidí, je to ale firma francouzská, takže nemohla být obejita, když by na tom ještě navíc vydělali Němci. Už nyní je přitom velmi pravděpodobné, že letos se s vakcínou od Sanofi očkovat vůbec nebude.

Pokud by měl Der Spiegel pravdu, ukazovalo by se, že v očích bruselských úředníků Němci a Francouzi až tak úplně v jeden evropský národ pořád nesrostli a národní zájmy pořád váží mnoho. Zvláště v administrativě, která není odpovědná voličům.

Výkonnost té administrativy je také k pozastavení, byť my v Česku bychom o kvalitě institucí neměli příliš hovořit. Ono se totiž pozdě jenom neobjednávalo, ale také se o dost pomaleji připravené látky registrují u evropské autority než u příslušných orgánů nejen v USA, ale také v Británii či Izraeli, kde už mohou očkovat dvěma preparáty a na třetí se chystají.