Londýn: Rusové chystají pro Ukrajinu sobě nakloněného vůdce

Ruské tajné služby připravují proruské ukrajinské politiky na převzetí moci v Kyjevě po invazi, tvrdí britská diplomacie.

Londýn: Rusové chystají pro Ukrajinu sobě nakloněného vůdce
Jevhenij Murajev, archivní snímek | Shutterstock.com

Neznáte-li jméno Jevhenij Murajev, užívejte si toho, protože to nejspíš nebude dlouho trvat. Potvrdí-li se zprávy, s nimiž přišlo v sobotu britské ministerstvo zahraničí, může tento neúspěšný oblastní politik zanedlouho stát v čele ukrajinské vlády.

Pětačtyřicetiletý Murajev je zakladatelem a (dnes již bývalým) majitelem nejméně dvou proruských televizních stanic působících v Charkovské oblasti. Murajev tam byl před rokem 2014 zástupcem guvernéra, tehdy ještě za Stranu regionů spřízněnou s prezidentem Viktorem Janukovyčem. Dnes s ním Kreml počítá jako s možným vůdcem nové mocenské garnitury, již hodlá dosadit namísto té stávající, plus minus prozápadní. 

Tak to alespoň vidí britská diplomacie, která na konci minulého týdne provedla výjimečný krok: sdílela s širokou veřejností poznatky získané ve spolupráci se spojeneckými - především americkými - tajnými službami. Podle nich se ruské vedení snaží najít mezi sobě nakloněnými ukrajinskými politiky kolaborantskou vládu, která by nahradila prezidenta Volodymyra Zelenského a vládu Denyse Šmyhala.

Londýn: Rusy by invaze přišla draho

Britové neuvedli, odkud informace o údajně připravovaném puči mají. „Nebudeme tolerovat plány Kremlu na dosazení proruské vlády do čely Ukrajiny,“ uvedla sebevědomě na twitteru ministryně zahraničí Liz Trussová. „Kreml ví, že vojenské napadení Ukrajiny by bylo obrovskou strategickou chybou a že Británie a její spojenci by se postarali o to, aby to Rusko přišlo hodně draho.“

Trussová ani její lidé neuvedli, jak chtějí zabránit případné ruské agresi ani jaké konkrétní kroky, které by měly Kremlu takovou agresi prodražit, „Británie a její spojenci“ zvažují.  

Ruská diplomacie naopak označila britské prohlášení za dezinformační a obvinila Británii a NATO z „eskalace napětí“ okolo situace na Ukrajině. „Doporučujeme britskému ministerstvu zahraničí, aby přestalo s těmito provokacemi, ustalo se šířením nesmyslů a konečně věnovalo své úsilí studiu historie mongolsko-tatarského jha,“ pravila oficiální facebooková stránka ministerstva.

USA: Stojíme při vás, Ukrajinci

Britové spustili netradičně veřejnou diplomatickou ofenzivu pouze několik desítek hodin poté, co jednání amerických a ruských diplomatů o Ukrajině skončila bezvýsledně (ačkoli se obě strany zavázaly dál jednat). Rusové požadují, aby se Severoatlantická aliance závazně zřekla přijmutí postsovětských zemí (především je řeč o Ukrajině a Gruzii) do svých řad, jinak hrozí vojenským vpádem na ukrajinské území s dosud nedeklarovanými cíli.

Oproti tomuto postoji stojí názor na Západě převládající, jejž v reakci na britské prohlášení vydala mluvčí americké Národní bezpečnostní rady Emily Horneová. „Takové spiknutí je důvodem k vážným obavám. Ukrajinský národ má nezadatelné právo určit si vlastní budoucnost sám a my stojíme při našich demokraticky zvolených ukrajinských partnerech.“ 

Nakolik to bude Ukrajincům něco platné, se dozvíme během následujících dnů a týdnů.