Krize na hypotečním trhu přiměla Číňany k ojedinělému masovému protestu

Krize na hypotečním trhu přiměla Číňany k ojedinělému masovému protestu
ilustrační foto | Shutterstock.com

Realitní trh označují ekonomové za jednu z největších slabin čínské komunistické ekonomiky už delší dobu. Do dramatické fáze se dostal loni na podzim, kdy se provalily obrovské finanční problémy, které trápí největší čínskou developerskou společnost China Evergrande Group. Ta kvůli dluhům přesahujícím 300 miliard dolarů balancuje na hraně bankrotu a čeká ji restrukturalizace.

Není ale zdaleka jedinou stavební firmou v potížích. Dluhy trápí i další developery, což vedlo k pozastavení nejméně 230 bytových projektů v osmdesáti čínských městech. Už to samo o sobě je pro tamní banky špatná zpráva, bohužel ale zdaleka ne jediná.

Letos v létě se situace vyhrotila a nespokojenost majitelů bytů, u nichž je termín dokončení kvůli problémům developerů ve hvězdách, vyústila v neobvyklý způsob protestu. Kupci nemovitostí přestali splácet hypoteční úvěry a vlna „hypoteční rebelie“ se masově šíří celou zemí.

Protest dosáhl takových rozměrů, že donutil k akci i čínské komunistické vedení. Vláda zvažuje, že porušení splátkového kalendáře kvůli odloženým termínům dokončení bytů legalizuje. Chce tím předejít tomu, aby se do rebelie zapojili i majitelé bytů v projektech, které zatím dál běží.

Obavy komunistů jsou namístě. Čínské banky rozpůjčovaly klientům v hypotékách na 300 miliard dolarů a úvěry na bydlení představují až třetinu jejich bilance. Hypoteční rebelie a krach developerského trhu tak mají potenciál způsobit říši středu ekonomickou katastrofu nevídaných rozměrů.