Realitní trh se ochlazuje. Starší byty přestaly podražovat, někde dokonce zlevnily

Ceny starších bytů v Praze i dalších krajských městech v červnu stagnují, někde dokonce mírně klesly. Výraznější slevy by ale přinesla jen recese

Realitní trh se ochlazuje. Starší byty přestaly podražovat, někde dokonce zlevnily
V červnu se zastavilo zdražování starších bytů v Praze i některých krajských městech. Nové byty zdražují dál. | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

I ty nejčernější scénáře pro vývoj hypotečního trhu v Česku začínají blednout tváří v tvář drsné realitě. Ještě na začátku letošního roku předpovídali hypoteční makléři, že sazby úvěrů na bydlení letos vystřelí až k šesti procentům. S ohledem na vývoj v minulých letech, kdy se dalo na nemovitost půjčit i za méně než dvě procenta ročně, se to zdálo hodně.

Šestiprocentní hranice ale padla už letos v červnu a minulý týden ukázal, že zdražování půjček na pořízení bytu nebo domu zdaleka neskončilo. Česká národní banka překonává kvůli vysoké inflaci ve své přísnosti předpovědi analytiků ze začátku roku.

Minulý týden tak ČNB opět výrazně zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na výsledných sedm procent. Další zpřísnění měnové politiky se nevyhnutelně musí projevit také na hypotečním trhu, kde sazby mohou zamířit až k osmi procentům. To s sebou přináší dva efekty.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit