Konec síťových lůžek

Dlouhé roky kritizovaná, ale také obhajovaná síťová a dříve i klecová lůžka, kam se ukládali pacienti především s psychickými potížemi, nejspíš definitivně skončila

Konec síťových lůžek
Jan Běhounek | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Bývalo to jedno z nejvíce diskutovaných témat tuzemské zdravotnické péče. Ale když ministerstvo zdravotnictví v poslední novele zákona o zdravotních službách vyškrtlo síťová lůžka ze seznamu možných omezovacích prostředků, nevyvolalo to téměř žádnou veřejnou debatu. Pokud samozřejmě nepočítáme odborné kruhy. Ale i tam některé lékaře zákaz používání síťových lůžek od začátku tohoto roku překvapil.

„Pro tento krok jsme se rozhodli na základě mezinárodních doporučení, mimo jiné Organizace spojených národů, Úmluvy proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání a jejího závěrečného doporučení,“ říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Pravda je, že se tato mezinárodní organizace k síťovým a dříve i klecovým lůžkům v českých zdravotnických zařízeních vracela opakovaně. Naposledy se k tomuto tématu vyjádřil Výbor OSN proti mučení loni. „Výbor urguje zákaz používání omezovacích prostředků, jako jsou klecová a síťová lůžka,“ stálo v seznamu doporučení. Klecová lůžka byla zakázána už před lety, ta síťová to potkalo právě až teď. Ještě loni je přitom využívalo několik zdravotnických zařízení – například Psychiatrická nemocnice v Jihlavě nebo Psychiatrická léčebna Petrohrad.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit