Konec novinářské závislosti na Twitteru

Twitter pod Elonem Muskem už nebude zaslíbeným místem novinářů a vůbec lidí, kteří mají rádi zavedená média

Konec novinářské závislosti na Twitteru
ilustrační foto | Profimedia.cz

Musk – a s ním podstatná část americké veřejnosti – v nich vidí spojence nepřátelského establishmentu a jeho jednání tomu odpovídá. V některých kruzích to může Twitteru zvednout kredit, závisláci z médií se ale budou spíš poohlížet po jiných platformách. Pro novinařinu nemusí být konec twitterové éry vůbec na škodu.

Musk není Zuckerberg, jenž se snaží vyjít se všemi. Raději volí spektákl, ve kterém si počíná otevřeně politicky. Vezměme si takzvané Twitter Files, kauzu, ve které nový majitel prostřednictvím spřízněných novinářů odhaluje, jak minulé vedení řešilo sporné případy moderace obsahu.

Někteří to mají za důležitý případ, někteří za účelovou fušeřinu, neprůhledná kauza ale hlavně posiluje nedůvěru v nové vedení. Vidíme u něho hodně mstivosti, úplně však absentuje plán na transparentní zlepšení pravidel a jejich vymáhání. To spíš můžeme čekat otevřeně prokonzervativní vládu, což se pochopitelně hodně lidem z médií nebude líbit. Twitter ale už nebude dělaný pro ně.

Pokud Musk odežene novinářskou třídu, žurnalistika strádat nebude. Někomu to zachrání zbytky pověsti, někdo bude mít místo hádek víc prostoru pro skutečnou práci. Návyk přispívat na internet ale většinou nemizí, a tak se zrodí i nové komunity či projekty.

„Během posledního roku jsem si velmi dobře uvědomil, že Twitter není pouze ztráta času, ale i místo, kam chodí dobré nápady umírat,“ píše publicista Max Read, když se ohlíží za prvním rokem se svým newsletterem. Všímá si, že kdyby byl stále aktivní na Twitteru, hodně jeho textů skončí akorát jako napůl promyšlený tweet či vlákno. Takhle z nápadu udělal celý sloupek, který má mnohem větší hodnotu. Něco takového si slibuju od informačního světa po Twitteru ze všeho nejvíc. 

Autor píše pro Médiář (www.mediar.cz)