Komunistická lež o Katyni: Skálovi hrozí až tři roky vězení

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. V případě někdejšího místopředsedy KSČM Josefa Skály by se ale toto známé přísloví mělo změnit na „tak dlouho se lže, až dotyčný skončí před soudem“.

Komunistická lež o Katyni: Skálovi hrozí až tři roky vězení
Josef Skála | Profimedia.cz

Politik totiž před dvěma lety veřejně popíral sovětský masakr polských důstojníků a intelektuálů v Katyni v roce 1940. Sovětská tajná policie NKVD tam tehdy pozabíjela 22 tisíc polských válečných zajatců, komunista Skála to ovšem označil za „nacisty zkonstruovaný příběh“. Podle Seznam Zpráv čeká Skálu za popírání masové vraždy ze Stalinovy éry soud, který mu může udělit až tříleté vězení.

Pravda je, že Sovětský svaz desítky let tvrdil, že Poláky v Katyni mají na svědomí nacisté. Až Michail Gorbačov na jaře 1990 přiznal, jak to ve skutečnosti bylo. „Sovětský svaz vyjadřuje hluboké politování nad katyňskou tragédií a prohlašuje, že je to jeden z nejtěžších zločinů stalinismu,“ znělo tehdejší oficiální vyjádření.

Komunista Skála, který má mimochodem pověst předního zástupce stalinistického křídla ve straně, ovšem i třicet let po tomto sovětském přiznání mluvil o exhumaci více než dvaceti tisíc těl z masových hrobů jako o „údajné“ a o vraždách polských důstojníků jako o „legendě“.

Je to vlastně jakési vyvrcholení Skálovy politické kariéry, která byla prošpikována podobnými tvrzeními zpochybňujícími nebo popírajícími jasná historická fakta. Komunistický politik měl dokonce ambici stát se prezidentem, ale nesehnal dostatek podpisů od občanů. Alespoň že ti lidé mají rozum.