Volby v obrazech. ODS slaví, levice odchází

Volby do Poslanecké sněmovny dopadly katastrofálně pro malé strany, které držely Andreje Babiše u moci. Socialisté i komunisté ve vysoké politice končí.

Volby v obrazech. ODS slaví, levice odchází
Volby do Poslanecké sněmovny 2021, ilustrační foto | Tomáš Novák, týdeník Hrot

Ani neochvějný optimismus nepomohl tradiční levici, aby se udržela v českém parlamentu. I když Jan Hamáček ještě na konci září „sliboval“ Miloši Zemnovi, že má sociální demokracie šanci získat deset procent hlasů, nakonec to bylo jen 4,65 procenta a 250 tisíc odevzdaných hlasů. Výsledek znamená nula mandátů a odchod do mimoparlamentní politiky.

Nepomohla ani sázka na ministryni sociálních věcí Janu Maláčovou v Praze. Hamáček už oznámil, že ve vedení nejstarší politické strany v Čechách končí. Ještě hůř dopadli komunisté, získali pouze 3,6 procenta hlasů. Volilo je necelých 194 tisíc lidí.

Volby 2021 reakce na výsledky

Volby do Poslanecké sněmovny 2021, ilustrační foto Volby do Poslanecké sněmovny 2021, ilustrační foto Volby do Poslanecké sněmovny 2021, ilustrační foto Volby do Poslanecké sněmovny 2021, ilustrační foto +9

Naopak největší emoce byly k vidění ve volebním štábu koalice Spolu. Ta se během sobotního odpoledne dotáhla na vedoucí ANO Andreje Babiše a nakonec zvítězila se ziskem 27,79 procenta hlasů. Koalici ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, kterou podporoval Miroslav Kalousek, volilo 1 493 905 lidí.

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš zdůraznil, že jeho strana získala nejvíce poslaneckých mandátů a počítá s tím, že jej prezident Zeman pověří sestavováním vlády. Nevyloučil, že jednání o novém kabinetu budou trvat řadu měsíců.