Kolumbie překonala rekord. Produkce koky vzrostla o čtvrtinu

Rozloha území osázeného kokou byla loni nejvyšší za dobu, kdy OSN začala produkci kokainu v Kolumbii monitorovat.

Kolumbie překonala rekord. Produkce koky vzrostla o čtvrtinu
Sběrači koky v Kolumbii | foto Profimedia.cz

Největší světový producent kokainu, jihoamerická Kolumbie, loni opět překonal rekord jak v ploše osázené kokou, tak v celkové produkci bílého prášku. Podle výroční zprávy Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu loni tamní farmáři rozšířili plochu osázenou kokou o třináct procent. Celkem tak koková políčka zabírala na 230 tisíc hektarů.

Samotná produkce kokainu loni vzrostla oproti roku 2021 ještě výrazněji – bezmála o čtvrtinu. Podle zprávy OSN je důvodem pěstování výnosnějších odrůd. „Porosty, které byly v roce 2021 mladé, dosáhly zralosti. Jinými slovy, tempo růstu v hektarech se snižuje. Tempo produkce kokainu se však zvyšuje,“ vysvětluje analytik UNODC Leonardo Correa.

Největší rozmach pěstování koky pozoruje úřad v pohraničí. Téměř dvě třetiny úrody koky se nacházejí v provinciích Nariño a Putumayo, které hraničí s Ekvádorem, a v Norte de Santander na hranicích s Venezuelou. V jejich případě nárůst produkce činil až více než sedmdesát procent.

Kolumbie tak překonala dosavadní rekord – sklizeň koky byla loni vůbec nejvyšší od roku 2001, kdy UNODC začal situaci v této jihoamerické zemi sledovat. 

Kromě pěstování efektivnějších odrůd koky stojí za kokainovým boomem v Kolumbii také loni zvolený prezident Gustavo Petro. Ten se od svého nástupu do funkce snaží změnit státní politiku boje proti drogám. Místo tvrdě represivního přístupu vyzývá úřady v nejhůře postižených provinciích, aby na pěstování koky pohlížely jako na problém veřejného zdraví. 

„Je čas obnovit naději a neopakovat krvavé a kruté války, chybně nazývané ‚válka proti drogám‘. Drogy jsou zdravotní problém společnosti,“ prohlásil Petro nedávno na konferenci o drogách v Latinské Americe a Karibiku v kolumbijském Cali. Jeho snahy přesvědčit „po dobrém“ farmáře, aby místo koky, máku nebo konopí pěstovali fazole, kukuřici či kakao, jsou nicméně dosud zjevně neúspěšné.