K úvaze, zda vyhodit Rusa a Číňana

Současná vláda již uchazeče o stavbu jaderné elektrárny Dukovany II prověřovat nebude, hlavní slovo bude mít příští vládní kabinet.

Máme nechat ruského a čínského uchazeče v chystané soutěži na nový jaderný blok v Česku? Nebo jim máme – po vzoru Polska – rovnou říct, že v naší zemi nejsou vítáni? To je otázka, která v poslední době rozděluje české politiky, energetiky i politicky angažovanou veřejnost. Tuto otázku rozlouskne nejspíš to, kdo bude v naší zemi vládnout za dva až tři roky.

Plánovaný dukovanský tendr totiž bude náročný nejen finančně, ale také časově. Výběrové řízení má začít v závěru letošního roku, vyhodnocení nabídek chce ČEZ provést na konci roku 2022. V té samé době dostane nabídky k posouzení vláda, která dostane možnost vyřadit vítězného uchazeče, pokud bude pocházet ze země, jež pro Česko může představovat bezpečnostní či mezinárodně politické riziko. Poté si ČEZ až do poloviny roku 2024 vyhradil čas na finalizaci a podpis smluv s hlavním dodavatelem elektrárny Dukovany II.

Možné vyřazení z bezpečnostních důvodů se může týkat Ruska a Číny, naopak dodavatel ze Spojených států, Jižní Koreje či Francie je považován za politicky nezávadného. Zatímco čínské CGN patří spíš mezi outsidery soutěže, ruský Rosatom je mezi favority. Když se podíváme na dnes známá vyjádření, tak vyřazení Rusů a Číňanů doporučuje Bezpečnostní informační služba, vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška a nově i část senátorů včetně šéfa zahraničního výboru Pavla Fischera.

Naopak zástupci současné vládní koalice vesměs nemají k ruskému a čínskému dodavateli výhrady, případně se k tématu vůbec nevyjadřují. Rozhodující vliv ovšem bude mít složení příští vlády, která bude Česku vládnout během let 2022 a 2023. Jistý vliv může mít i to, zda prezident Miloš Zeman doslouží do konce celé své funkční období; v jeho okolí je, jak známo, mnoho rusofilů i sinofilů.

Existuje ale i třetí cesta, kterou v neformální diskusi zmiňují manažeři energetické skupiny ČEZ. Podle jejich názoru nepředstavuje problém, že by Rosatom měl dodat reaktor nového bloku. Česká strana by si však měla dát do soutěže podmínku, že firmy z problémových zemí nepustí k dodávce systémů kontroly a řízení a že omezí jejich účast na údržbě a správě nové jaderné elektrárny. 

Zní to jako rozumný kompromis, který by mohl uspokojit mírnější kritiky zadání zakázky ruskému nebo čínskému dodavateli. Na závěr lze dodat, že svou šanci uspět v tendru silně ovlivní Rusové a Číňané sami. Každá další kauza, jakou je nedávná hysterická reakce na odstranění sochy maršála Koněva z Prahy či v druhém případě hysterie kvůli cestě předsedy senátu na Tchaj-wan, šance těchto zemí na získání dukovanské zakázky sníží.

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní