Kompromis v Dukovanech

Šance na nový reaktor v Česku zvýšily státní půjčky a garance. Sráží je naopak model stavby na klíč

Kompromis v Dukovanech
Jaderná elektrárna Dukovany | Tomáš Novák týdeník HROT

Rusy a Číňany můžeme z tendru na dostavbu Dukovan vyřadit z politických či bezpečnostních důvodů. Francouzi a Korejci stavějí příliš velké bloky, které se svým výkonem do dukovanské lokality nehodí. A americký Westinghouse chce dodat pouze samotný reaktor a nevyhovuje mu role generálního dodavatele celé stavby. Z pěti uchazečů tak v soutěži nezůstane ani jeden a v pořadí druhý pokus vybrat dodavatele stavby nového jaderného bloku v Česku skončí debaklem.

Zní to poněkud divoce, ale o tomto scénáři se v odborných kruzích mluví čím dál častěji. „Nemá to kdo stavět. Rusy a Číňany si vykádrujeme předem, Američané a Francouzi asi už nic nepostaví a Korejcům pořád neběží blok ve Spojených arabských emirátech,“ uvedl na twitteru bývalý ministr průmyslu Jan Mládek. Podobných názorů, byť vesměs pod podmínkou anonymity, je slyšet mnoho.

Na druhou stranu zaznívá v projaderných kruzích úleva či dokonce mírné nadšení. Od zrušení předchozího jaderného tendru - tehdy ještě na dva bloky v Temelíně - se po šesti letech váhání a zmatků reálně rýsuje možnost nové jaderné stavby na našem území. Politická reprezentace včetně premiéra Andreje Babiše prolomila tabu, že stát nové reaktory nebude financovat. Naopak, dnes nabízí skupině ČEZ balík více než sta miliard korun.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit