Zelený sliz teče ulicemi

Babišovo hnutí definitivně ztratilo soudnost. Projeví se to ve volbách?

Fanoušci filmů o Krotitelích duchů jistě budou znát termín ektoplazma. Je to ten zelený sliz, který teče v podzemí a roste spolu s tím, jak se zvyšuje lidská arogance a nenávist. Po nějaké době je už slizu tolik, že začne vytékat z kanálů ven a zaplaví celé město. Při pohledu na současné dění v Česku se zdá, že zelený sliz tryská v mohutných gejzírech všude okolo.

Jeden z nich přímo explodoval ve Středočeském kraji. Reportéři ČT v pondělí zabodovali informací o tom, jak vedení kraje v čele s hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou (ANO) zastrašuje a šikanuje záchranářku Veroniku Brožovou. Ta si totiž v březnu postěžovala na nedostatek ochranných pomůcek, jež vedení kraje nezvládlo zajistit. Vrcholem absurdity je fakt, že se případem zabývají kriminalisté z odboru extremismu a terorismu.

Otázkou je, jak dlouho bude České televizi dovoleno natáčet kritické reportáže k papalášům z hnutí ANO. Právě se totiž chystá její ovládnutí a zpacifikování. Šéf poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v zákulisí upekl dohodu s komunisty a okamurovci a do Rady ČT nechal zvolit ty nejhorší z navržených kandidátů. Vedle nepříliš známého Pavla Matochy se jedná o ostudu novinářské profese Lubomíra Xavera Veselého a ekonomku z klausovského paralelního vesmíru Hanu Lipovskou.

Jaroslav „Efko“ Faltýnek dál zůstává ve vysoké politice. Zatím mu příliš neuškodila série brněnských kauz, ve kterých je namočen také jeho syn Jiří a kromě řady dalších osob i šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj. Také máte pocit, že kdyby se jednalo o pravicové politiky o sedm let dříve, tak už by je pozatýkala zásahová jednotka se samopaly a vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová by s vážným výrazem hovořila o ochraně demokratických hodnot? Jenže doba se změnila a orgány činné v trestním řízení zůstávají pasivní.

Mezitím politici z vládní koalice v koronavirové mlze pracují na řadě skandálních zákonů. Patří mezi ně příkaz supermarketům, ať povinně prodávají – do budoucna až z 85 procent – české potraviny. Tak odkud začít, co je na tom nejhorší? Návrat před rok 1989, kdy jižní ovoce bylo v obchodech jen zřídka? Evidentní pošlapání všech pravidel Evropské unie o volném pohybu zboží a služeb? Nebo skandální konflikt zájmů, kdy domácí agrobaroni Andrej Babiš, Zdeněk Jandejsek, Miroslav a Zdeněk Tomanové, Gabriel Večeřa, Jiří Milek a pár dalších chce navýšit odbyt své produkce?

Není to jediný podobný příklad. S podezřele vysokým nasazením a napůl v utajení se vláda Andreje Babiše snaží protlačit soutěž na dodavatele nového jaderného bloku v Dukovanech. Hlavní podíl na tom má vládní pověřenec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl, který prosazuje pro Česko nevhodný model stavby celé elektrárny zahraničním zájemcem „na klíč“. Fakticky tím omezuje prostor pro český průmysl a zužuje výběr na dvě možnosti – ruský Rosatom, nebo čínské CGN.

V podobném duchu by bylo možné ještě dlouho pokračovat. Ale vše špatné je k něčemu dobré. Zdá se, že ANO, ČSSD a KSČM mohutně pracují na svém historickém znemožnění. Doufejme, že výsledkem budou prohrané krajské volby letos na podzim (zejména ve Středočeském a Jihomoravském kraji si strany zaslouží pořádný debakl) a ty sněmovní o rok později.