Jestřábi a supi se slétají. Kdo získá zkrachovalou Sberbank?

Kolem padlé Sberbank se šikují zájmové frakce, armády advokátů, vlivných byznysmenů a lobbistů. Vře to i mezi samotnými věřiteli

Jestřábi a supi se slétají. Kdo získá zkrachovalou Sberbank?
Sberbank | foto BalkansCat / Shutterstock.com

O titulu v nepopulární soutěži o nejsledovanější krach za dlouhé roky nemůže být pochyb. Zatímco kolaps investiční skupiny Arca Investments byl truchlivým pohřbem neúspěšného investičního projektu, pád české Sberbank, kterou v pátek poslal soud do konkurzu, je poněkud jiný příběh. Očekávání věřitelů jsou pořád poměrně vysoká a nejrůznější spekulanti i zájemci z bankovního byznysu tuší, že je o co hrát.

V některých ohledech krach Sberbank připomíná spíše šokující pád Sazky z roku 2011. Také značně regulovaný a vlastně dost stabilní byznys loterijního obra byl v jádru strojem na peníze a do kolen jej poslaly vlivy, které s loteriemi měly pramálo společného. Tak se kvůli nesmyslně předražené O2 areně, válce Aleše Hušáka s místními bankami i některými sportovními svazy dostala levně na trh superfirma, o jejímž vlastnictví si nechával zdát lecjaký český byznysmen.

Také že kolem Sazky bylo pořádně živo. Bojů se nakonec zúčastnila téměř celá špička českého byznysu – od PPF, KKCG a J&T přes Synot Iva Valenty, Pavla Tykače, Martina Ulčáka a Radovana Vítka až po skupinu Penta.

Podobné hvězdné války se v případě Sberbank, svého času desáté největší banky na trhu, čekat nedají, ale o tučné sousto bezesporu jde. Jak říkají někteří zákulisní hráči, je to „možná poslední životní rána pro řadu lobbistů a posunovačů z devadesátých let“, kteří v případu ještě, zřejmě naposledy, mohou využít svého vlivu a postavení.

Východní riziko je malé

Proč? Protože podobně jako u Sazky má k tomuto případu hodně blízko politika, regulátor trhu i nejrůznější úřady a instituce, které mohou celý příběh ovlivnit a aktiva banky, mnohdy velmi zajímavá, nasměrovat do těch správných míst a rukou.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit