Převzít banku a rychle ji prodat, to je práce pro kovboje

Zkrachovalá banka se dá naprosto čistě prodat prakticky přes noc. Umí to hlavně v Americe

Převzít banku a rychle ji prodat, to je práce pro kovboje
Americká FDIC má neustále v záloze odborníky, kteří dokážou padlou banku okamžitě převzít, i zásobu zájemců, kteří jsou připraveni ji koupit. | Shutterstock.com

Je to už víc než dvacet let, co se ve dveřích kanceláře tehdejšího ředitele Konsolidační banky objevil vysoký chlap v džínách, kovbojských botách, saku a „bolo tie“ s tyrkysem na provázku uvázaném na krku místo kravaty. „Hi, I’m Greg,“ široce se usmál a ani nemusel říkat, odkud je. K dokonalému ztělesnění představy o tom, jak má vypadat rodilý Texasan, když se povede, mu chyběl akorát ten stetson na hlavě. Greg byl z pobočky Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) a přijel z Dallasu v rámci technické pomoci amerického ministerstva financí. Byl to praktik, který naprosto přesně ví, co dělat s padajícími bankami a jejich pohledávkami. Pokud si dobře vzpomínám, jeho osobní rekord z osmdesátých let byly tři (malé) banky za jeden týden. Říkali jsme mu „kovboj“ a on partě lidí mezi pětadvaceti a čtyřiceti, které v Praze školil, na oplátku říkal „kozlíci“. Byla to neocenitelná zkušenost a FDIC dodnes představuje v podstatě nedostižný vzor a je držitelem know-how pro všechny instituce tohoto typu na světě.

Připravení profíci

Podstatný rozdíl je, že Američané mají v FDIC pod jednou střechou kombinaci fondu pojišťujícího vklady v bankách a „thrifts“ (obdobě kampeliček), ale také zásobu profesionálů, kteří znají poměry ve své spádové oblasti a jsou náležitě vyškoleni k tomu, aby byli schopni okamžitě převzít banku. Žádná dlouhá zasedání a výběry komisí ze seznamů se nekonají, jsi jednou „receiver“, tak dostaneš jméno, adresu a jdeš. Pokud daný pracovník jedná s náležitou odbornou péčí, instituce, potažmo stát, za ním stojí ve všech ohledech, včetně právních sporů a žalob.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit