Jeden Vizcarra = dva Prymulové

V Peru, Argentině a v Ekvádoru se objevili privilegovaní, kteří při očkování dostali o měsíce přednost před ostatními. Mluví se o čínských „pozornostech“.

Jeden Vizcarra = dva Prymulové
Dnes už bývalý peruánský prezident Martín Vizcarra sehrál ukázkového „kulicha“, když se od čínské firmy Sinopharm nechal tajně naočkovat o čtyři měsíce dřív než zbytek národa. | Profimedia.cz

Jestliže v Česku je jednotkou papalášství jeden prymula, v jihoamerickém Peru za ni mohou mít jednoho vizcarru – podle bývalého prezidenta Martína Vizcarry, který se při vyjednávání koupě protikoronavirových vakcín pro svůj 32milionový národ nechal tajně očkovat už čtyři měsíce před občany.

Když se na to v únoru, kdy v Peru konečně začala vakcinace zdravotnického personálu, přišlo, dětinsky se vymlouval. Prý se s manželkou a s bratrem přihlásil jako dobrovolník do testů, které čínský Sinopharm prováděl na 12 tisících osobách. Jenže na rozdíl od zbytku testovaných, kteří netušili, zda dostávají placebo, či účinnou látku, dobře věděl, že obdržel to druhé.

Kdo má korupci v krvi?

Vizcarra už v listopadu při ústavně sporném procesu přišel o moc kvůli obviněním z korupce, takže „Vakcínagate“, jak v Peru aféře přezdívají, na něj nemohla přímo dopadnout. Ale schytali to jeho spolupracovníci, kteří od Číňanů dostali jako „pozornost podniku“ očkování měsíce před zbytkem národa. Novináři odhalili, že „vyvolené“ tvořila pestrá směsice 487 osob. Byli mezi nimi ministryně zahraničí, náměstci z ministerstva zdravotnictví, rektoři dvou prestižnějších univerzit v Limě, papežský nuncius nebo třeba osobní doktor bývalého diktátora.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit